Директор Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ Александар Золак потврдио је за РТРС да је дао исказ у Тужилаштву БиХ у предмету "Респиратори" у својству свједока.
У Тужилаштву без одговора на питање да ли је и Золак дио њихове истраге.
Како су објавили медији, он је потписао Рјешење којим се компанија "Сребрена малина" из Сребренице уписује у Регистар велепрометника медицинске опреме, а да претходно није проведена потпуна процедура надзора.
Истрага у предмету "Респиратори" која је уздрмала Федерацију, "закуцала" је и на врата Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ.
Александар Золак, директор Агенције, истакао је да је већ давао исказ у својству свједока у овом случају те да не смије даље давати прецизније информације.
Ипак, медији су већ објавили да је Золак бх. тужиоцима објашњавао како је уписао "Сребрену малину" из Сребренице у Регистар велепрометника медицинским средствима, мада је ријеч о предузећу чија је основна дјелатност прерада и конзервирање воћа и поврћа.
На рочишту за одређивање притвора Фадилу Новалићу, Фахрудину Солаку и Фикрету Хоџићу, Тужилаштво је тврдило да је федерални премијер, користећи службени положај и политички утицај, захтијевао од Агенције да региструје "Сребрену малину" као фирму која може да увози медицинску опрему.
Фадил Новалић је у телефонској и другој комуникацији са службеником Агенције за лијекове и медицинска средства, захтијевао да Агенција хитно и без провођења потпуне процедуре надзора правног лица упише "Сребрену малину" у Регистар велепрометника медицинских средстава.
Агенција је донијела Рјешење којим се предузуће "Сребрена малина" уписује у Регистар. Рјешење је датирано на 27. април, неколико дана након што су респиратори стигли на сарајевски аеродром и покренули једну од највећих послијератних афера.
Накнадно давање дозволе за директора Агенције није спорно јер респиратори званично нису увезени у БиХ све док су на царинском терминалу.
-Не стоје тврдње да је Агенција издала дозволу након што су респиратори увезени из простог разлога што царински терминал и роба која се налази на њему не значи да је ушла у државу. Значи, царински терминал није БиХ- појашњава Золак.
80 респиратора није ни изашло са царинског терминала, а "Сребрена малина" затражила од Агенције сагласност за званичан увоз још 20 који су на сарајевски аеродром стигли крајем маја. Укупно стотину, вриједности 10,5 милиона КМ, предмет су истраге.