Документарно-играни филм "Коридор 92" о једној од најзначајнијих битака Војске Републике Српске, аутора Слађане Зарић, синоћ је премијерно приказан на РТРС-у у оквиру обиљежавања Дана Републике Српске, 9. јануара.
Овај филм бави се хронологијом једне од најзначајних битки Војске Републике Српске - битком за пробој коридора у Посавини и базиран је на свједочењима учесника борби, припадника готово свих јединица које су учествовале у операцији.
На основу њихових прича реконструисани су догађаји који су утицали на даљи исход борбе - спајање јединица Источнобосанског и Првог крајишког корпуса, борбе за ослобођење Модриче, Оџака и Дервенте, вишемјесечне борбе на Ободном каналу и Кострешу и коначно ослобођење Брода.
Документарно-играни филм покрива дешавања у општинама Модрича, Оџак, Дервента и тадашњем Босанском Броду, у којима је дјеловао Први крајишки корпсу Војске Републике Српске, носилац војне операције "Коридор".
Филм се бави и страдањима српског становништва у хрватским логорима на простору Посавине у периоду прије отпочињања војне акције ВРС март-јун 1992. године.
У логорима у Посавини било је заробљено око 2.800 Срба, међу којима и 106 дјеце.
За злочине и убиства Срба у логорима у Дервенти, Оџаку и Броду правоснажно је осуђено 19 припадника Хрватског вијећа одбране и Хрватске војске на казну затвора у укупном трајању од 120 година.
Операција "Коридор", како се званично звала ова велика војна акција, за становништво обје Крајине значила је живот. Омогућила је поново успостављање снадбијевања храном, струјом, доставу лијекова.
Због недостатака кисоника, до којег је дошло послије пресијецања путне комуникације са Југославијом, у бањалучком породилишту током маја и јуна 1992. године умрло је 12 беба.
Пробој Коридора био је те 1992. године питање опстанка или нестанка српског народа у једном дијелу Републике Српске.
Филм хронолошки прати догађаје од 3. марта, када су снаге Хрватске војске уз припаднике Хрватског вијећа одбране ушле на простор БиХ и у даљем напредовању пресјекле везу српских Крајина са Србијом, до 7. октобра 1992. године када је ослобођен Брод и када су остварени циљеви операције "Коридор".
У сценама реконструкције борби учествовали су припадници Војске Србије који су пружили и логистичку подршку у реализацији филма.
Према подацима Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, током акције "Коридор" у општинама Модрича, Дервента, Оџак и Брод погинуло је 508 бораца Војске Републике Српске и Милиције Републике Српске Крајине.
Према хрватским подацима, страдао је 1.261 војник Хрватске војске и ХВО-а.