Превише времена пред телевизором повећава ризик од деменције, резултати су најновијег истраживања.
Према студији у којој је учествовало 400.000 људи у Британији, утврђено је да су особе које су дневно проводиле више од пет часова пред телевизором имале 44 одсто већи ризик да развију деменцију.
Прекомјеран боравак пред малим екранима повезан је са високим нивоом можданог удара и Паркинсонове болести, рекли су истраживачи, додајући да је до три часа пред телевизором најбоље за здравље мозга, пише "Дејли мејл".
Истраживачи су утврдили да је превише времена пред телевизором повезано са повећаним ризиком од различитих поремећаја рада мозга.
Научници су анализирали податке 407.000 људи старости од 37 до 73 године, а 40.000 је прошло скенирање мозга. Никоме није раније дијагностикован било какав поремећај рада мозга.
Током наредних 13 година, код 5.227 развила се деменција, 6.822 доживјели су мождани удар, а 2.308 добили су Паркинсонову болест.
Испитаници су били испред телевизора око 2,7 часова дневно у просјеку.
Три до пет часова испред телевизора повезано је са 15 одсто већим ризиком од развоја деменције, у поређењу са онима који су гледали један час или краће.
Код особа које су боравиле испред телевизора више од пет часова ризик од деменције био је око 44 одсто, 12 одсто од можданог удара и 28 одсто од Паркинсонове болести.
Није пронађен повећан ризик за вријеме проведено пред рачунарима, вјероватно зато што је таква употреба екрана повезана са "ментално изазовнијим понашањем".
Тим са Медицинског универзитета Тиањин у Кини такође је открио да је више од пет часова пред телевизором повезано са мање сиве материје и мањим меморијским центрима, од којих су оба повезана са болестима мозга.
Научници вјерују да такозвани сједелачки начин живота, са ниским нивоом мишићне активности и потрошње енергије, доводи до хроничне упале и смањеног дотока крви у мозак.