Професори и ректори признали продају лажних диплома

06.02.2025. 17:09
0
ИЗВОР: capital.ba

Пала су прва признања ухапшених и оптужених професора, ректора, директора и посредника у акцији “Кластер” који су учествовали у трговању фалсификованим дипломама о чему је Тужилаштво БиХ скупило преко 3.000 доказа, сазнаје портал Kапитал.

Према њиховим сазнањима, потврђеним у Суду БиХ, оптужени Владимир Стојановић, Мирко Туфегџија, Васо Пајић, Војислав Шкрбић, као и представници високошколске установе  Victoria international university и Високе школе Union, обје из Мостара, признали су кривицу и потписали споразум са Тужилаштвом БиХ.

- Главни претрес у предмету Зоран Калинић и други почео је 15. 11. 2024. године, а рјешењем суда предмет је раздвојен у односу на оптужене Стојановића, Пајића, Туфегџију и Шкрбића, те оптужена правна лица Универзитет Victoria international university Мостар (правни насљедник Универзитета модерних знаности “ЦКМ”) и Висока школа “Union” Мостар. До раздвајања је дошло због споразума о признању кривице. Одлука суда о запримљеним споразумима ће бити донесена у разумном року - потврдили су у овом суду.

Подсјетимо, акција “Кластер” почела је још 21. фебруара 2023. године, када су припадници полицијских служби, кренули са претресима више високошколских установа и хапшењем осумњичених особа до гуше упетљаних у трговање фалсификованим дипломама. Акција која је трајала готово годину и по, резултирала је оптужницом против 21 физичког и правног лица.

Они су оптужени да су продавали дипломе медицине, права, заштите на раду, шумарства, економије и бројних других звања по уходаној и провјереној шеми, а лажним студентима достављали су испитна питања са резултатима, семинарске радове, па чак и дипломске радове.

Постали смо извозници незнања

Дамир Алагић, заступник Војислава Шкрбића, потврдио је за Kапитал да је његов клијент признао кривицу.

- Мој брањеник је у дубокој старости. Имао је потписан уговор о посредовању и његова цијела кривична одговорност садржала се у томе да није размишљао о онима који су на такав начин спроводили образовање. Признао је, односно потписао споразум са Тужилаштвом БиХ. Мислим да је то опомена не само за појединце него и за све универзитете и факултете у БиХ, Србији и било гдје. Ми смо постали извозници незнања, срамоте и бруке у образовном систему - рекао је Алагић.

О детаљима споразума његовог брањеника је рекао да не може говорити.

-Споразум ће се ускоро разматрати и не бих да улазим у његове детаље -  каже Алагић.

Иначе, у септембру прошле године подигнута је оптужница на којој су се нашли ректор на Независном универзитету Бањалука Зоран Калинић, сувласник Високе школе за примијењене и правне науке “Прометеј” Бањалука Драган Илић, в. д. ректора на Универзитету модерних наука “ЦКМ” Мостар и директор на Високој школи “Union” Мостар Владимир Стојановић, ректор на Универзитету за пословни инжењеринг и менаџмент “ПИМ” Бањалука Драган Ђурановић.

Ту су и рофесори факултета Денис Прачић (''Union'' и Универзитет модерних наука Мостар), Мирко Туфегџија и Војислав Шкрбић (ПИМ Бањалука), Љубиша Тодоровић (Прометеј Бањалука и ЦКМ Мостар), Драган Голијанин (Victoria international university Мостар, правни насљедник ЦКМ).

Ова оптужница обухвата и високошколске установе и универзитете, Независни универзитет за политичке и друштвене науке “НУБЛ”, Високу школу за примијењене и правне науке “Прометеј” Бањалука, Универзитет за пословни инжењеринг и менаџмент “ПИМ”, сви из Бањалуке, као и Универзитет “ПИМ” у Брчко дистрикту. Оптужени су и Универзитет Victoria international university правни насљедник Универзитета модерних наука “ЦКМ” Мостар, Висока школа „Union“ из овог града, као и Интернационални универзитет Брчко дистрикт БиХ.

Оптужени да су продали најмање 49 диплома

На оптужници су своје мјесто нашли и посредници и заступници задужени углавном за “прљави дио посла”, за наплату и комуникацију са “студентима” и “дипломцима”, Васо Пајић, Горан Лаловић, Душан Перић, Сенад Синановић, Љубинко Добраш, те Миодраг Тепић.

Сви они се терете да су продали најмање 49 диплома особама које нису студирале, по цијенама од 3.500 КМ до 10.000 КМ, зависно од дужине студирања (од два до девет мјесеци). До сада је утврђено да су инкасирали најмање 370.000 марака.

У разговору са саговорником упућеним у овај случај сазнаjе Капитал да је ишло толико далеко да су „комплети“ диплома средње школе, факултета, мастера и доктората, продаване за најмање 9.500 КМ.

Међу најзанимљивијим примјерима у оптужници истакли су се помагање Зорана Калинића Драгану Илићу да да се ретроактивно пријави и буде изабран у звање доцента за ужу научну област менаџмент.

Такође, један дипломирани економиста диплому је стекао за 6.500 марака, а да никада ногом није крочио на факултет.

Посебно је интересантна комуникација између Калинића, Шкрбића и Перића током 2021. године, у годинама цвјетања бизниса, из које се види да су студенти по знање и титуле долазили на бензинске пумпе и у хотеле, а да су се посредници “мучили” да им све обезбједе.

О свему томе Капитал је писао у тексту: Како се тргује лажним дипломама у БиХ: „Профа мој, је ли готово?“

За све дипломе које су до сада продали, у оптужници се наводи да ће бити затражено поништавање, али нисмо успјели да утврдимо да ли ће особе које су их купиле и лажирале стручну спрему у процесу запошљавања бити такође позване на одговорност.

Лиценце и дозволе за рад на климавим ногама

Факултети  и универзитети чији су директори, ректори и професори ухапшени у акцији “Кластер” по свему судећи ће бити угашени. Разлози за затварање су, прије свега, “лош глас” на који су доспјеле ове установе након хапшења одговорних за организовано продавање фалсификованих диплома и намјештање испита, због чега су се студенти масовно исписали и пребацили на друге високошколске установе.

Други разлог, према информацијама Капитала су и “одвезане руке” Агенције за развој високог образовања Републике Српске (АВОРС), као и оне на нивоу БиХ да “почисти терен” у области високог образовања која је некима од њих већ одбила акредитацију. Они су се на то жалили и тражили да се процес настави.

Коментари 0
Повезане вијести
У БиХ расте потрошња лијекова за смирење и антидепресива У БиХ расте потрошња лијекова за смирење и антидепресива
Опљачкана банка у Мостару Опљачкана банка у Мостару
СНСД жели да сједиште Апелационог суда буде у Бањалуци, опозицији прихватљиво Источно Сарајево СНСД жели да сједиште Апелационог суда буде у Бањалуци, опозицији прихватљиво Источно Сара...
Најчитаније
  • У „Шумама“ шесторица директора остаје без фотеља
    5h 41m
    0
  • Политика у образовању: способни или подобни?
    6h 46m
    0
  • Хрватски злочини у селима Дракулић, Мотике и Шарговац
    10h 22m
    0
  • Обавјештење о прекиду електричне енергије
    10h 41m
    0
  • Прва жена редитељ у бившој Југославији – Прича о Соји
    11h 22m
    0