Пронађен нови корона вирус код слијепих мишева

14.03.2025. 18:12
1
ИЗВОР: б92

Откривен је нови корона вирус, за који се страхује да би могао да се пренесе на људе. Нови вирус открио је научник повезан са Кином.

Истраживачи из Бразила и колеге са Универзитета у Хонг Конгу открили су нови сој након узимања брисева из уста и ректума слијепих мишева. Овај нови сој је блиско повезан са МЕРС-ом - болешћу која убија око 35 одсто заражених људи, наводи "ДејлиМејл".

Научници упозоравају да састав шиљастог протеина овог вируса, који користи за улазак у ћелије домаћина, сугерише да може да зарази људске ћелије.

Вирус се сада транспортује у Кину, заједно са још шест других вируса откривених током експедиције.

Спровешће се тестови како би се утврдило да ли ови вируси могу да инфицирају људске ћелије, упркос забринутости да су слични експерименти повезани с пандемијом ковида.

- Тренутно нисмо сигурни да ли овај вирус може да зарази људе. Међутим, открили смо дијелове протеина шиљка вируса (који се везује за ћелије сисара), што указује на потенцијалну интеракцију са рецептором који користи МЕРС-ЦоВ - рекла је водећа истраживачица др Бруна Силверио са Универзитета у Сао Паулу.

- Да бисмо сазнали више, планирамо да спроведемо експерименте у Хонг Конгу током ове године - навела је Силверио.

МЕРС је заразна респираторна болест која се преноси са животиња на људе, али и са човјека на човјека. Узрокује температуру, кашаљ, отежано дисање, дијареју и повраћање, а у тежим случајевима може бити смртоносан.

Само два пацијента у САД су икада била позитивна на МЕРС - оба случаја у мају 2014. године, а оба су била повезана с путовањем на Блиски Исток. Против вируса не постоји вакцина.

Глобално, вирус је изазвао 2.613 случајева заразе и 943 смртна исхода. У истраживању објављеном у часопису "Јоурнал оф Медицал Вирологy", научници су узели 423 орална и ректална бриса од 15 врста слијепих мишева, преноси "б92".

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    play roulette 11.10.2025. 21:35

    More articles like this would frame the blogosphere richer.
Повезане вијести
Продужен очекивани животни вијек за оба пола Продужен очекивани животни вијек за оба пола
Зараза погађа и младе и старе: Буди ли се корона у Српској? Зараза погађа и младе и старе: Буди ли се корона у Српској?
Од рата до суживота са опасним непријатељем Од рата до суживота са опасним непријатељем
Најчитаније
  • На данашњи дан рођен велики Миодраг Лазић
    1h 45m
    4
  • Др Сладоје: Обезбијеђен већи број лијекова за обољеле од мултипле склерозе
    21h 24m
    0
  • Испраћена 62. генерација матураната Средњошколског центра „27. јануар“ из Рогатице
    20h 33m
    0
  • Први улични баскет 3×3 почео данас у Источној Илиџи
    23h 37m
    0
  • Пале: За титулу најбољег гуслара надмеће се 20 такмичара
    13h 25m
    0