Прва фаза археолошких истраживања манастира Папраћа: Открили накит, алатке од кости и новац краљева (ФОТО)

27.01.2023. 18:51
0
ИЗВОР: infobijeljina.com

Археолози бијељинског Музеја „Семберије“ и Музеја у Добоју у сарадњи са Републичким заводом за заштиту културно-историјског и природног наслијеђа Републике Српске и Завода за заштиту споменика Републике Србије, а уз подршку Епархије зворничко-тузланске, завршили су прву фазу истраживања манастира Папраћа.

Радови су, захваљујући повољним временским условима, потрајали до зиме, а пронађени арехолошки артефакти представљају важан доказ о континуитету ове богомоље, која потиче с краја тринаестог и четрнаестог вијека, од краја 13. вијека па до данас.

Слика

Фото: infobijeljina.com

Руководилац археолошких истраживања др Александар Јашаревић из Музеја у Добоју напомиње да је Храм Благовијести манастира Папраћа један је од најмонументалнијих, који својим изгледом, положајем и трајањем доминира у окружењу и једна је од најзначајнијих православних богомоља у БиХ.

Данас, послије скоро два вијека бурне и нимало благонаклоне историје, манастир захтијева велику обнову и реконструкцију појединих његових дијелова, упозоравају стручњаци.

Архелог бијељинског музеја Снежана Антић истиче да је откривена велика количина археолошког материјала, укључујући алатке од кости и рога, керамичко посуђе, посуде од стакла, дијелове стаклених прозора, алатке од метала, накит и новац.

Слика

Фото: infobijeljina.com

- Највећи број нумизматичких налаза везује се за 17. вијек и укључује новац пољских и угарских краљева, турске акче, а куриозитет представља новац цара Ивана Грозног из средине 16. вијека, који даје потврду писаних извора о путовањима папраћких игумана у Русију. Осим што су били вјерски центри манастири су били и економска средишта која су производила и трговала робом од најразличитијег материјала и поријекла. Фрагменти керамике из Изника, најлуксузније керамике 16. вијека доказ су повезаности са великим центрима Османског царства, исто важи и за налазе од стакла чије су радионице смјештене у Приморију и Венецији. У своје златно вријеме Папраћа је била значајан преписивачки центар који је у најтежа времена сабирао и чувао културу и традицију - рекла је археолог Снежана Антић за портал "ИнфоБијељина".

Слика

Фото: infobijeljina.com

Археолошко истраживање на овом локалитету биће настављено на прољеће. Пронађени археолошки материјал постаће дио музејске поставке која ће употпунити наше спознаје о религијском животу овог простора.

Коментари 0
Повезане вијести
„Игманке“ првакиње Републике Српске „Игманке“ првакиње Републике Српске
Жива вага прасића опет поскупљује, неће мировати ни цијена јаја Жива вага прасића опет поскупљује, неће мировати ни цијена јаја
Шта откривају статистички подаци о кретању плата у посљедњих пет година? Шта откривају статистички подаци о кретању плата у посљедњих пет година?
Најчитаније
  • Активан хуманитарни број 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева
    18h 36m
    1
  • Љиљана Жикић Карађорђевић - хероина која је живот дала за отаџбину
    18h 18m
    9
  • Велика промјена: Курс ЕУР/КМ мијења се на 1:2 од 15. јула!
    19h 0m
    4
  • Спутњик објавио па обрисао: Додик добио руско држављанство и боравак!
    12h 37m
    1
  • Лажна вијест о Додиковој посјети Русији
    8h 38m
    2