Иако званични подаци говоре да је у Српској у овој години дошло до пада броја регистрованих "станова на дан", из агенција за некретнине широм Српске истичу да је стање на терену тотално другачије, те да се биљежи раст броја станова за ове намјене.
Наиме, према подацима Агенције за посредничке, информатичке и финансијске услуге (АПИФ), током ове године у Републици Српској регистровано је 610 станова за ове намјене, док је годину дана раније то било 1.070.
- Највећи број оваквих станова регистрован у овој години је у Бањалуци, као највећем граду Српске, тачније њих 103 - рекли су из АПИФ-а.
На цијену најма стана на један дан утиче низ фактора па се тако цијене "стана на дан" у Бањалуци крећу од 30 па све и до преко 100 КМ.
Драган Милановић, директор Агенције "Ремаx" Бањалука, истиче за "Независне новине" да је на терену стање тотално другачије него што говоре званични подаци.
- Много станова се издаје као 'стан на дан' без пријаве, нелегално, нису регистровани - рекао је Милановић и истакао да је инспекцијски надзор јако лош.
- Они контролишу станове које су регистровани - рекао је Милановић и истиче да људи због трошкова не желе да региструју те станове, па их издају на црно.
Цијене "стана на дан" у Приједору, према ријечима Драгана Грубана из Агенције за некретнине "Agent Enex" и уредника Фејсбук странице Dom.ba, крећу се од 40 до 100 КМ, у зависности од тога како је стан опремљен.
- Приједор туристички није толико популаран. Није експанзија као у Бањалуци. Капацитети су 50 одсто попуњени. Станови се интензивно траже за новогодишње и божићне празнике - рекао је за "Независне новине" Грубан.
Он је додао да у овом граду "станове на дан" много резервишу људи из дијаспоре јер у њима имају централно гријање и све друго што им је потребно, а што у кућама углавном није организовано.
Како је рекао, овогодишњи пад броја регистрованих станова у Српској може да буде због тога што људи који се одлуче да крену с овим послом не види на почетку добру зараду.
- Људи региструју стан, па прва два-три мјесеца не крене им добро посао, разочарају се и прекину с тим послом - рекао је Грубан.
Додао је да су уназад пар година људи куповали станове, па изнајмљивали као "стан на дан", али истиче да је ово јако стресан посао.
- Никад не знаш кад изнајмиш стан у каквом стању ћеш га наћи - рекао је Грубан.
Из Инспектората Републике Српске рекли су раније за "Независне новине" да у циљу сузбијања обављања нерегистроване дјелатности пружања услуга смјештаја надлежна инспекција континуирано врши контролу у хотелима, мотелима, апартманима, кућама за одмор и другим објектима који пружају ову врсту услуга.
- У овој дјелатности посљедњих година видно је повећано интересовање грађана за пружање услуга по принципу 'стан на дан', а што је законодавац препознао још 2017. године када је доношењем новог Закона о угоститељству омогућено физичким лицима која нису регистрована као предузетници да пружају поједине врсте угоститељских услуга - рекли су из Инспектората Српске за "Независне новине".
Истакли су да, према подацима објављеним крајем прошле године од стране Агенције за посредничке, информатичке и финансијске услуге (АПИФ), у Републици Српској је регистровано више од 2.400 објеката који пружају ову врсту услуге, што је значајан резултат када узмемо у обзир да је развој туризма у 2020, 2021. и до половине 2022. године због короне био доста успорен.