У Републици Српској тренутно је 221 особа заражена вирусом ХИВ-а, изјавио је вршилац дужности директора републичког Института за јавно здравство Бојан Ђенић.
Ђенић је новинарима у Бањалуци, поводом 1. децембра, Свјетског дана борбе против ХИВ/АИДС, рекао да је ове године регистровано 16 новозаражених, четири више у односу на прошлу годину.
- У посљедњих неколико деценија развиле су се многе ефикасне методе у лијечењу овог вируса, али је он и даље, глобално говорећи, на забрињавајућем нивоу - напоменуо је Ђенић.
Ђенић је нагласио да Институт у континуитету спроводи епидемиолошки надзор у вези са овом болешћу и да постоји центар за добровољно повјерљиво савјетовање и тестирање, који је отворен сваки дан од 7.00 до 15.00 часова.
- Данас ће Центар бити отворен до 20.00 часова. Позивам све који имају одређене сумње да дођу и тестирају се, јер је обезбијеђена анонимност и није потребна упутница - поручио је Ђенић.
Начелник Службе за епидемиологију доктор Нина Родић Вукмир рекла је да је 1. децембар дан када се жели подићи свијест о важности превенције настанка овог обољења.
- Оно што је најважније, јесте уклањање стигме и побољшање квалитета живота и доступности терапије и свих аспеката друштва. Стигма је гора од самог обољења које носи бројне компликације и инфекције - навела је Вукмирова.
Она је истакла да људи који долазе Институт постављају бројна питања, попут оних о начину преноса болести и ризика који постоје, али и у вези породичног живота и радног окружења.
Вукмирова је додала да број обољелих у Српској није прави показатељ броја заражених, јер се многи који сумњају да су заражени тестирају у другим државама и у њима се и лијече.
- Томе морамо стати у крај и објаснити да ти људи имају пуну подршку у својој анонимности јер се пријављују са шифром. Те особе могу да живе квалитетан живот уколико сазнају свој ХИВ статус на вријеме, па тако и жене које могу да буду мајке - истакла је Вукмирова.
Она је додала да је Универзитетски клинички центар једино мјесто гдје се лијече обољели од ове болести у Српској и да је лијечење бесплатно.
Што се тиче структуре обољелих, она је рекла да је око 70 одсто популације хомосексуалне и бисексуалне оријентације.
Према њеним ријечима, 40 милиона људи у свијету живи са овом болешћу.
Према подацима Свјетске здравствене организације у 2023. години регистровано је 39,9 милиона обољелих, а 630.000 је умрло.