Регистрација возила у Српској скупља за 50 до 200 КМ

24.09.2025. 19:53
2
ИЗВОР: srpskainfo.com

Грађани у Републици Српској ће за регистрацију возила ове годин плаћати 50 до 200 КМ више у односу на прошлу годину. Разлика у износу повећања цијене тиче се разлике између основне и пуне премије осигурања.

Потврдила је то особа која се бави регистрацијом возила, чије име је познато редакцији Српскаинфо.

– Грађани ће плаћати у сваком случају више, повећана је накнада за водопривреду за дупло,  прича се да ће и путарине бити повећане за 22%, нелегални попусти који су постојали су укинути и све ће се то одразити по џепу грађана – наводи ова особа.

Друга особа која ради у осигурању рекла је да је накнада за водопривреду износила 19,20, а сада је 33,60 КМ просјечно за путничка возила, а полиса је поскупила за пар марака .

– Увођењем новог информационог система, односно централне електронске евиденције сва су друштва морала да изједначе цијену, односно премију осигурања по аутоодговорности, што је иначе прописано као законска обавеза, али су се у прошлости дешавале нуспојаве, па су нека друштва давала ситне бенефите осигураницима како би их придобили што више – изјавио је Бојан Поповић, предсједник Скупштине Удружења друштава за осигурање Привредне коморе Републике Српске.

Објаснио је да је то дигитализацијом ријешено, а да је у принципу премија остала иста.

Бањалучки правник Милко Грмуша поднио је иницијативу Народној скупштини Републике Српске у којој тражи промјену законских рјешења којима се тренутно ограничава појефтињење регистрације возила.

Грмуша је раније истакао да постоји огроман простор за јефтинију регистрацију возила, али држава у пакту са осигуравајућим друштвима то не дозвољава.

– Осигуравајућа друштва, као и све друге компаније, морају да се боре на слободном тржишту за своје клијенте. Ко је способан, иновативан и солвентан, треба да опстане. Остали нека пропадну. Страшно је да се приватним компанијама силом намеће профит на рачун народа – истакао је раније Грмуша.

Коментаришући повећање износа којег грађани плаћају за регистрације рекао је да  сва осигурања имају заједничку тарифу кад је ријеч о аутоодговорности коју је донијела Агенција за осигурање Републике Српске.

– Дакле, Агенција за осигурање пропише колико мора коштати полиса аутоодговорности и сва осигурања су дужна да поступају по тој полиси. Знам да су некад прије неки, не сви, али већи дио њих давали те попусте да би привлачили клијенте. И то је био лов у мутном објективно говорећи – рекао је он.

Објаснио је да зато и сматра да треба укинути одредбу о заједничкој тарифи.

– Она директно иде под број један на уштрб грађана, зато што не постоји конкуренција у цијенама и под број два дугорочно иде и против осигуравајућих друштава, јер они ако неће водити рачуна о својој ефикасности, иновативности, да би сачували и привукли нове клијенте, мислим они се користе са неком “штаком” која ће у једном моменту бити измакнута и шта ће онда? – навео је Грмуша.

Коментари 2
  • Generic placeholder image
    Предатор 25.09.2025. 20:14
    Легална пљачка народа
  • Generic placeholder image
    Kojo 25.09.2025. 18:40
    Potpuno je u pravu gospodin Grmuša, bez zdrave konkurencije nema dobre usluge i cijene autoosoiguranja-registracije za većinu vozača. Zakonskim putem regulisati konkurenciju među osiguravajućim kućama a ne da da država niveliše cijene. Slobodno formiranje cijena, pa ko ponudi nižu cijenu uz isti kvalitet usluge neka posluje, a ko ne može neka stavi ključ u bravu.
Повезане вијести
Апел за истицање застава Републике Српске 21. новембра у Палама Апел за истицање застава Републике Српске 21. новембра у Палама
Минић: До краја године нема поскупљења струје Минић: До краја године нема поскупљења струје
Кадети положили заклетву Кадети положили заклетву
Најчитаније
  • Зашто је сваки Немањић био Стефан?
    13h 58m
    1
  • Заборављени коријени: Манастир Вардиште - Вишеград (ВИДЕО)
    13h 57m
    0
  • Апел за истицање застава Републике Српске 21. новембра у Палама
    6h 55m
    0
  • Полицијска управа Источно Сарајево обиљежава крсну славу - Светог Архангела Михаила
    11h 40m
    3
  • Петак нерадни дан у Републици Српској
    13h 37m
    0