Карцином грлића материце годишње у Републици Српској буде дијагностикован код око 180 жена, а пет жена сваке године умре од ове болести.
Специјалиста гинекологије и акушерства у Болници "Србија" у Источном Сарајеву Александра Реновица рекла је да је карцином грлића материце четврти најчешћи карцином код жена, а основни фактор ризика за оболијевање је дуготрајана инфекција онкогеним типовима Хуманих папилома вируса (ХПВ), најчешће серотиповима 16 и 18.
Реновица је навела да инфекција онкогеним серотиповима ХПВ вируса постоји у чак 99,7 одсто случајева карцинома грлића материце и може се рећи да представља неопходан, али не и довољан услов за настанак рака.
- Имајући ово у виду најефикаснија мјера примарне превенције је благовремена вакцинација против хуманих папилома вируса - нагласила је Реновица.
Oна je додала да је у Републици Српској доступна деветовалентна вакцина против ХПВ-а, да је вакцинација бесплатна, те да се препоручује код дјевојчица и дјечака у доби од 11 до 14 година.
Реновица је појаснила да је то имунизација коју препоручује изабрани љекар у дому здравља, најчешће педијатар.
- Примјењују се двије дозе у размаку од шест мјесеци до годину дана. Важно је истаћи да колико год вакцина била безбједна и ефикасна не искључује потребу за даљим редовним превентивним гинеколошким прегледима – рекла је она.
Реновица је навела да колико год вакцина била безбједна и ефикасна не искључује потребу за даљим редовним превентивним гинеколошким прегледима.
- Осим ХПВ инфекције, фактори ризика за настанак ове болести су ризично сексуално понашање, пушење, већи број трудноћа, абортуси, нижи социоекономски статус, примјена оралних контрацептива, снижен имуни одговор и позитивна породична анамнеза - нагласила је Реновица.
Подсјетила је да се у Републици Српској програмом превенције и контроле незаразних болести препоручује да све жене старије од 25 година обаве бесплатан превентивни гинеколошки преглед једном у три године, а у случају ризика и чешће.
Она је нагласила да је важна рана дијагноза и третман јер што се у ранијем стадијуму постави дијагноза болести то су стопе излијечења веће.
Сваке године у јануару се обиљежава Европска недјеља превенције рака грлића материце. Иницијативу је покренула Европска асоцијација за борбу против рака грлића материце, а основна порука кампање је да је рак грлића материце малигна болест која се може спријечити.