„РиТЕ Угљевик“ залаже машине за кредит од седам милиона КМ

19.08.2021. 13:41
0
ИЗВОР: capital.ba

С обзиром на то да управа предузећа „Рудник и Термоелектрана Угљевик“ све теже долази до кредита, сада је, уз мјенице, спремна да заложи и машине, багере и дробилицу, да би се задужила за седам милиона марака, сазнаје портал CAPITAL.

Наиме, „РиТЕ Угљевик“ неопходан је кредит за финансирање обртне имовине те траже од банака исплату седам милиона марака одједном у року од 15 дана од дана закључења уговора.

За тај кредит спремни су да плате трошкове камата и обраде кредита у износу од 743.000 КМ.

Да ће вратити кредит у року од 48 мјесеци гарантују са исто толико својих, али и мјеница издатих од Матичног предузећа ЕРС.

Спремни су да заложе и машине које имају, односно три багера и дробилицу.

Банка која понуди друге услове од наведених, биће дисквалификован са учешћа на тендеру, односно његова понуда ее бити одбачена као неприхватљива“, наводе у „РиТЕ Угљевик“.

Рок да банке дају понуду кредита овом зависном предузећу ЕРС истиче 3. септембра ове године.

„РиТЕ Угљевик“ затражила је почетком априла понуде кредита за финансирање текуће ликвидности, а тендер за набавку био је подијељен на два лота, први за кредит од 2,5 милиона, а другим лотом тражен је кредит од два милиона марака.

По истеку рока за пријаву банака у „РиТЕ Угљевик“ могли су само да констатују да нема банке која је спремна да им да кредит од 2,5 милиона, иако би за годину дана на томе зарадила 85.000 КМ, колики су били предвиђени трошкови кредита. Набавку по првом лоту морали су да пониште.

Спас за ликвидност тада су нашли у „АСА Банци“ из Сарајева која је била једини понуђач и од које су узели кредит од два милиона марака. Трошкови кредита су 54.579 КМ.

CAPITAL је недавно објавио и да је полугодишњи губитак РиТЕ „Угљевик“ чак 18,5 милиона КМ. Финансијски извјештај показује да су им приходи у овој години пали, док расходи не само да нису пратили тај тренд, већ су, напротив, значајно порасли.

„Рудник и термоелектрана Угљевик“ приказали су да су прошлу годину завршили са добити од 1,52 милиона марака. 

CAPITAL је објавио да то није показатељ успјешног рада, како се покушава представити, него резултат рачуноводствених техника и позитивних курсних разлика, о чему смо писали у тексту „Рачуноводствена акробатика и курс Јена заслужни за „успјех“ РИТЕ Угљевик“.

Аутор: Свјетлана Шурлан

Коментари 0
Повезане вијести
Рачуни РиТЕ „Угљевик“ поново блокирани Рачуни РиТЕ „Угљевик“ поново блокирани
Протест радника РиТЕ „Угљевик“: Министар нека поднесе оставку ако не може да ријеши проблеме Протест радника РиТЕ „Угљевик“: Министар нека поднесе оставку ако не може да ријеши проблеме
Радници РиТЕ Угљевик поново излазе на улицу Радници РиТЕ Угљевик поново излазе на улицу
Најчитаније
  • СИПА у Источном Сарајеву ухапсила лице с потјернице
    14h 4m
    1
  • Мајор Листер са Кошара - прича о псу који је чувао српску војску
    4h 46m
    0
  • Обавјештење о новом систему очитања водомјера и испостављања рачуна
    11h 21m
    4
  • Годишњица рођења непоновљивог Моме Капора
    14h 54m
    1
  • Потписан Уговор о извођењу радова на реконструкцији мреже и изворишта „Матића врело“
    9h 55m
    2