САД: Млади расиста убио десет особа у супермаркету

15.05.2022. 09:07
0
ИЗВОР: tanjug.rs

Бјелац стар 18 година, одјевен у војну униформу са камером на кациги, синоћ је отворио ватру из аутоматске пушке у супермаркету у граду Бафало, америчка савезна држава Њујорк и убио 10, а ранио троје људи у злочину који су локалне власти оквалификовале као “расно мотивисани насилни екстремизам''.

Полиција је саопштила да је нападач упуцао 11 Афроамериканаца и два бијелца прије него што се предао властима након дивљачког напада које је снимао и уживо преносио на стриминг платформи Твич, преноси АП.

Нешто касније убица се појавио пред судијом у папирној медицинској одјећи када је и оптужен за убиства.

- Искрено се надам да ће овај појединац, овај бијели расиста који је управо починио злочин из мржње над невиним припадницима локалне заједнице, провести остатак живота иза решетака. А нека му је и небо у помоћи на оном свијету - рекла је гувернерка државе Њујорк Кети Хочулу на конференцији за новинаре у близини мјеста крвавог напада.

Масакр је изазвао шок у Америци која је већ изложена расним тензијама, оружаним нападима и насиљем и бујицом злочина из мржње.

Дан прије пуцњаве, полиција Даласа саопштила је да серију пуцњава у Корејатауну истражује као злочине из мржње.

Напад у Бафалу догодио се само мјесец дана након што је у масовној пуцњави у бруклиншком метроу рањено 10 људи.

Осумњичени за јучерашњи напад на Топс Френдли Маркету у Бафалу идентификован је као Пејтон Гендрон из Конклина, држава Њујорк, мјесту удаљеном око 320 километара југоисточно од Бафала.

За сада није јасно зашто је Гендрон отпутовао баш у тај супермаркет у Бафалу.

На снимку који је објављен на његовом налогу на стриминг платформи Твич, може се видјети како долази до супермаркета у свом аутомобилу и најпре погађа четири особе испред продавнице, од којих је троје смртно страдало, рекао је комесар полиције у Бафалу Џозеф Грамаља.

Пејтон потом улази у самопослугу где припадник обезбеђења, пензионисани полицајац из Бафала, испаљује на њега више хитаца, али с обзиром да је нападач носио панцир Грамаљијеви меци га нису зауставили.

Убица потом убија тог радника обезбjеђања и наставља да пуца на друге купце супермаркета.

У међувремену, стигла је полиција, ушла у продавницу и суочила се са нападачем у предворју где се он предаје.

Локални шериф Џон Гарсија је отворено назвао ову пуцњаву злочином из мржње.

- Ово је било чисто зло. Био је то расно мотивисан злочин из мржње од стране некога ко није члан наше заједнице, а дошао је у нашу заједницу и покушао да нам нанесе зло - рекао је Гарсија.

Коментари 0
Повезане вијести
Прошло је 107 година од убиства руске царске породице Романов Прошло је 107 година од убиства руске царске породице Романов
Убиство судије Илића Убиство судије Илића
Трамп: За све чланице БРИКС-а царина од 10 одсто на извоз у САД-е Трамп: За све чланице БРИКС-а царина од 10 одсто на извоз у САД-е
Најчитаније
  • Дарко Ђого изабран за декана Православног богословског факултета „Свети Василије Острошки“ у Фочи
    14h 38m
    0
  • Свеепархијски сабор у спомен на свештеномученике дабробосанске сутра у Биљешеву код Какња
    15h 53m
    0
  • „Љето у Источном Новом Сарајеву 2025“ почиње 1. августа
    13h 40m
    0
  • Колико ове године коштају пелет и дрва
    14h 27m
    1
  • У Србији потврђен први случај опасне болести
    3h 35m
    1