Састанак опозиције из Српске, Тројке и ХДЗ одржан је данас у Сарајеву, а нови је заказан у Бањалуци.
Предсједник СДС-а Милан Миличевић каже да се на састанку разговарало искрено.
- Ово је први састанак у овом формату, нереално је било очекивати да резултује споразумом. Ја сам врло задовољан, сви смо дали приоритете, мислим да можемо да направимо компромис. Ја се надам да ћемо 10. априла у Бањалуци донијети споразум који ће дати врло брзе резултате, што значи наставак европског пута. Ту је, наравно, и Изборни закон. Изборна корупција, којој смо били изложени свих ових година, темељ је сваке корупције у друштву. СДС ове обиљежава 35 година постојања, старији је од Републике Српске и постдејтонске БиХ и осјећамо обавезу да учествујемо у овим процесима – закључио је Миличевић.
Предсједник ПДП-а Драшко Станивуковић, каже да је данашњи састанак био продуктиван.
- Када градите кућу, најважнији је темељ. Данас смо разговарали о темељним принципма. Усагласили смо се око европског пута. Важно је да искористимо средства из Плана раста. Заробљени смо у блокади. Желимо да се договоримо да у овој земљи не буде страха. Суживот треба да се развија. Вјерујемо у искрену борбу против приватизоване државе, против криминала и корупције. Вјерујемо да ћемо ускоро потписати документ о партнерству. Оно око чега се договоримо, то мора тако да буде. За то је потребно вријеме. Постоји оптимизам. Поштујемо вријеме и процес – поручио је Станивуковић.
Небојша Вукановић, предсједник Листе за правду и ред, прилично је разочаран након састанка са Тројком и ХДЗ-а, каже да је очекивао више
- Очекивао сам више од овог састанка. Ми из опозиције смо увијек конкретни и конструктивни. Врло је важно рећи да трпимо велике посљедице због тога. Најбитније нам је да нисмо никакав фактор дестабилизације. Урадили смо што је до нас, како ће тећи даље, видјећемо – кратко је прокоментарисао Вукановић.
Предсједник СДП Нермин Никшић, након састанка Тројке, ХДЗ БиХ и опозиције из Републике Српске, на којем је било ријечи о потенцијалној сарадњи и будућем дјеловању на нивоу БиХ поручио је да су сви изнијели своје приоритете.
- Јединствени смо у погледу важности европског пута БиХ, око усвајања преостала два закона. ХДЗ форсира Изборни закон, што није новост, али нису условили овај дио приче – рекао је након састанка новинарима.
Идући састанак, како је рекао, заказан је 10. априла и биће одржан у Бањалуци. Домаћин ће бити ПДП.
До тада ће, каже, свако припремити своје приоритете и основне полуге за споразум, који би требало да буде основа за даље активности.
- Желим се ставити у кожу ових људи из Републике Српске, коју су окарактерисани као издајници и желим им одати признање због чињенице да су показали своју опредјељеност ка европском путу. Свјесни смо чињенице да ће СНСД настојати блокирати сједнице у Савјету министара и у Дому народа, али ћемо настојати да кроз ове договоре, које направимо, ријешимо питање избора министра безбједности. О томе ћемо на састанку у Бањалуци – рекао је Никшић.
Каже да компромис подразумијева да свако мало попусти.
– Врло је важно да грађани схвате поруку да постоји парламентарна већина која се спремна све учинити да у БиХ остану мир и стабилност – истакао је он.
Предсједник НИП Елмедин Конаковић, каже да је циљ данашњег састанка био да се покаже расположење да се сачува мир у БиХ, који је, како је рекао, угрожен поступцима Милорада Додика и његових савезника.
- Није било ултимативних затезања на састанку. Имамо много различитих ставова, али дијелимо онај о европском путу. Неопходно је да пожуримо, како не би сва досадашња настојања пала у воду. Спремни смо разговарати о изборном законодавству, уважавамо захтјеве ХДЗ и очекујемо да ХДЗ уважи наше захтјеве – рекао је Конаковић.
Наглашава да ће именовање министра безбједности релаксирати ситуацију у Савјету министара, јер је, како додаје, ова институција угрожена дјеловањем СНСД.
- Санкционисаћемо оне који нелегално и незаконито блокирају Дом народа и Савјет министара. Вјерујем да ће домаће законодавство и ОХР имати ефикисан модел санкционисања. Оног трена, када будемо имали замјеника предсједавајуће Борјане Кришто, који буде спреман да ради на овим важним процесима у Савјету министара, пући ће ланац контроле Додика, СНСД и директора важних институција, који њему дају ту извршну моћ. Тада врло брзо можемо именовати новог директора СИПА, посмјењивати кадрове лојалне СНСД који руше уставни поредак и тиме ће се девалвирати важност чињенице да су Сташа Кошарац и Срђан Амиџић у Савјету министара – истиче Конаковић.
Каже да Додику није стало до тога да Шпирић, Кошарац и Амиџић имају високе плате, него да обезбиједе контролу цјелокупног система.
Са Додиком, наглашава, нема више разговора.
- Сада је атмосфера боља, природнија, чини ми се да смо природнији, наравно да се не слажемо око свега. Нема брзог рјешења. Додик је неприхватљив партнер било коме. Он неће сједити с нама, мислим да с њим неће сједити ни СДА. Он је непожељан партнер за домаћу и међународну јавност. Имам поуздане информације да су му велики свјетски лидери дали до знања да неће с њим разговарати – тврди Конаковић.
Предсједник ХДЗ БиХ Драган Човић, након састанка са представницима опозиције из Републике Српске и Тројке, поручио је да је крајње је вријеме да се ријеши питање Изборног закона.
- Драго ми је да смо данас имали разговоре са пријатељима, како бисмо охрабрили грађане у БиХ да могу мирно спавати. Наш циљ је да кроз партнерски однос пронађемо рјешења за политичку кризу, уз јасан став да нико нема право угрозити безбједност било којег дијела БиХ – рекао је он и додао:
- Тражимо рјешења да постигнемо договоре, како би институције у БиХ могле нормално да функционишу. Дошло је вријеме да се коначно ријеши питање Изборног закона. На дневном реду Дома народа, наћи ће се измјене Изборног закона које се односе на чланове Предсједништва и Централну изборну комисију. То је мали, али важан корак, јер о овим питањима говоримо већ десет година .
Каже да има времена за веће измјене Изборног закона.
– Бошњачки народ ће имати право бирати, али дајте то право и хрватском народу. Већ 16 година Хрвати немају могућност бирања свог члана Предсједништва БиХ. То што смо се договорили да у миру радимо свој посао, није једноставан посао. То што смо се договорили око европског пута, није једноставан посао. Изабрати главног преговарача, дефинисати законе око којих се договарамо више од годину дана, није једноставно – рекао је Човић.