Скрнављење Манастира Жича - Чин вандализма и непоштовање културе

18.08.2022. 17:29
0

Министарство културе и информисања Србије осудило је скрнављење фресака у манастиру Жича, урезивањем имена посјетилаца на овај споменик културе од изузетног значаја за Србију.

Из Министарства су поручили да је очување културног насљеђа од цивилизацијског значаја и да је скрнављење споменика чин вандализма и непоштовања сопствене културе и културе уопште.

Наглашено је да се српски народ вјековима суочавао са најтежим искушењима и упркос њима остао посвећен очувању својих културних коријена, јер су они најснажнији чувар цјелокупног идентитета.

- Манастир Жича није једини пример оваквог вандализма. Нажалост, овакве сцене можемо видети и у другим манастирима и на споменицима у Србији. Морамо развити свест да, уколико као појединци не бринемо о свом културном наслеђу, не постоји институција, држава или казна која то може надоместити - закључено је у саопштењу Министарства.

Жича је српски средњовековни манастир коју је у првој половини 13. вијека подигао први српски краљ из династије Немањић – Стефан.

Манастир је 1979. године проглашен за споменик културе од изузетног значаја и налази се под заштитом државе.

Коментари 0
Најчитаније
  • Теа Дивчић представља Источно Сарајево на избору за Мис БиХ
    20h 7m
    4
  • Још седам дана активан број 1435 за лијечење Милке Илишковић
    18h 13m
    3
  • Анастасија Стевић представља Источно Сарајево на избору за Мис БиХ
    19h 54m
    0
  • Позовимо 1416 за нашег суграђанина Драгана Мацана
    15h 45m
    0
  • Историја исписана у Палама: Традиционални 3х3 турнир на вишем, Quest нивоу
    3h 0m
    0