Сутра у Београду премијера документарца "Чико, ја сам жив, немој да ме убијеш..."

23.12.2022. 17:22
0
ИЗВОР: srna.rs

Документарни филм "Чико, ја сам жив, немој да ме убијеш…" аутора Гвоздена Шарца у продукцији Радио-телевизије Републике Српске /РТРС/, заснован на свједочењима о стравичном страдању српских цивила у селу Ледићи, премијерно ће бити приказан сутра у Београду.

Шарац је за Срну рекао да сматра да је изузетно важно да и народ и јавност у Србији зна што више о страдању Срба са лијеве стране Дрине, поготово о страдању сарајевских Срба, наглашавајући да је то највећа рана на души српског народа.

- Овај филм свједочи о великој погибији српског народа и страдању српских цивила. Зато је изузетно важно да наш народ у Србији што више спозна о том дијелу наше прошлости - поручио је Шарац.

Он је захвалио људима из Координације удружења избјеглих и расељених у Србији на иницијативи да овај филм буде приказан у Београду, као и предсједнику општине Звездара који је логистичики помогао његово приказивање.

Премијера документарног филма "Чико, ја сам жив немој да ме убијеш…" биће одржана сутра у сали београдске општине Звездара са почетком у 14.00 часова.

У Ледићима је 3. јуна. 1992. године почињен стравичан злочин над мјештанима овог села међу којима је било и дијете од годину и по.

Злочин су у вечерњим часовима починили припадници такозване Армије БиХ регрутовани са подручја Сарајева, те комшије муслимани из сусједног села Дејчићи.

У злочиначком походу убијено је 10 чланова породице Васић, цијела породица Тешановић, три члана породице Миовчић, те Саво Кењић и Слађана Секулић.

Најстарија жртва била је Иконија Васић која је имала 92 године, а најмлађа Милун Тешановић који је имао само 18 мјесеци, а којем су, према извјештају патолога, злочинци ломили руке и ноге.

Село је опљачкано, спаљено и разорено тако да се губи скоро сваки траг српског присуства на том простору. Окупација села, које је у међувремену претворено у својеврстан муслимански логор за Србе, трајала је до 10. јуна.

Суд БиХ ослободио је првостепено Едхема Годињака, Медариса Шарића и Мирка Бунозу по свим тачкама оптужнице која их терети за злочине почињене над српским цивилима на подручју Трнова.

Слика

 

Коментари 0
Повезане вијести
У Горњој Јошаници већ 33 године не гори славска свијећа У Горњој Јошаници већ 33 године не гори славска свијећа
Годишњица убиства шесторице младића у Пећи: За 26 године још увек нико није одговарао за српске жртве Годишњица убиства шесторице младића у Пећи: За 26 године још увек нико није одговарао за с...
Францетићеве усташе звјерски убиле чланове породице Симовић Францетићеве усташе звјерски убиле чланове породице Симовић
Најчитаније
  • Паљанин ухапшен због наношења тјелесних повреда
    21h 16m
    2
  • Прикупљена финансијска средства – Милија Мумовић иде у Турску
    17h 19m
    1
  • Источно Сарајево: Нема организованог дочека на отвореном
    22h 24m
    2
  • Оспособити дјецу за живот када родитеља више не буде
    19h 36m
    0
  • Јавни позив за статирање у филму "Линија"
    19h 37m
    0