У Источном Сарајеву данас је одржана јавна расправа о Нацрту закона о измјенама и допунама Кривичног законика Републике Српске, током које је фокус био стављен на нова кривична дјела клевету и неовлаштено објављивање и приказивање туђег списа, портрета и снимка.
Образлажући основне одредбе овог закона, министар правде Републике Српске Милош Букејловић, помоћник министра Слободан Зец и секретар Министарства Бранкица Арежина позвали су учеснике јавне расправе, међу којима је било и грађана, као и представника НВО сектора, да конкретним сугестијама, приједлозима, позитивним и негативним критикама допринесу утврђивању коначног текста закона, чији је Нацрт доступан на званичној страници Министарства.
- Ми желимо да чујемо вас и ваша мишљења, а не да полемишемо са новинарима током јавне расправе. Све конкретне и основане примједбе и сугестије пажљиво ћемо размотрити и сумирати на крају јавне расправе, које ће, након Бањалуке и Источног Сарајева, бити одржане и у Бијељини и Требињу, о чему ће јавност бити обавијештена - рекао је Зец, који је био и модератор овог скупа.
Према његовим ријечима, погрешна је перцепција јавности да је овај закон направљен за "ућуткивање" новинара, као и да свако ко се служи неистинама и лажима треба да одговара, те да неће бити ограничавања права на слободу говора и мишљење.
Учесници расправе разговарали су и о предвиђеним високим новчаним казнама за починиоце поменутих кривичних дјела, као и о дефинисању појмова клевете, увреде угледа и части, заштити морала, јавне и националне безбједности...
Потпредсједник Удружења новинара Републике Српске Мира Костовић рекла је да ово удружење не може прихватити понуђене измјене и допуне Кривичног законика Републике Српске, јер сматра да је непрецизно дефинисан, те да ни клевета није прецизно одређена као кривично дјело.
Закључујући јавну расправу, представници Министарства правде поновили су да ће све аргументоване и конструктивне критике, приједлози и сугестије бити пажљиво размотрени прије усвајања коначног текста закона у Народној скупштини Републике Српске, а у овај процес и спровођење закона свакако ће бити укључен и Центар за едукацију судија и тужилаца у Републици Српској.
На почетку јавне расправе група новинара из федералног Сарајева напустила је скуп уз образложење да слобода мишљења и истраживачко новинарство нису кривична дјела.
Уредник БИРН-а Џана Брканић предала је приједлоге за измјене Нацрта закона, додавши да се противи криминализацији клевете.
Предсједник "Радничког покрета" Дражан Пејаковић мишљења је да овај закон треба повући из скупштинске процедуре.
Посланици Народне скупштине Републике Српске усвојили су 23. марта Нацрт закона о измјенама и допунама Кривичног законика Републике Српске, којим је прописана да ће клевета бити кривично дјело, а да ће ново кривично дјело бити неовлаштено објављивање и приказивање туђег списа, портрета и снимка.
Нацрт закона подржало је 49 посланика, против је био 21, а нико није био уздржан.
На приједлог Законодавног одбора усвојен је закључак којим се Нацрт закона упућује у јавну расправу у трајању од 60 дана.
Након Бањалуке и Источног Сарајева, јавне расправе биће одржане у Требињу и Бијељини.