Већ готово двије деценије Илија Вукасовић из Требиња бави се несвакидашњим послом – бере бршљан, биљку која је истовремено и отровна и љековита.
Овај дугогодишњи берач каже да се листови бршљана извозе у Њемачку, гдје се користе за производњу сирупа против кашља.
- Ово је 'брштан', бере се годинама, цијена је добра, али мало ко то више ради - прича Илија.
Цијена по килограму варира између 2 и 3,50 КМ, а он своје убране количине вози у Столац, гдје постиже бољу откупну цијену.
Према његовим ријечима за "Вечерњи лист", дневно се може убрати између 50 и 120 килограма, што значи да искусни берач може зарадити и до 350 КМ дневно. Но, упркос исплативости, све је мање оних који се баве овим послом.
- Некад нас је било преко стотину, сада једва пет-шест људи у Требињу, нешто мало у Љубињу и Стоцу. Младост неће да бере, свако воли господски живот - каже Илија.
Осим бршљана, Херцеговина обилује и другим љековитим биљкама попут кадуље, пелина, вријеска и смиља, а откупне станице постоје у многим градовима. Берба траје цијелу годину – зими бршљан, у прољеће пелин, љети кадуља, а у јесен вријесак.
Иако овај посао доноси солидну зараду, Илија га не види само као извор прихода, већ и као начин живота.
- То ми је и психички одмор. Волим овај посао - каже док наставља своју потрагу за бршљаном дуж југа Херцеговине, пише "Вечерњи".