Универзитет у Источном Сарајеву саопштио је да ће тродневна манифестација "Дани Војина Комадине", у организацији Музичке академије, усљед тренутне епидемиолошке ситуације бити одржана онлајн са почетком у четвртак, 10. децембра.
У оквиру манифестације биће одржан други научни скуп под називом "Савремено и традиционално у музичком стваралштву" и представљен 21 рад које ће излагати 24 аутора – музиколози, музички теоретичари, педагози, композитори и умјетници из Русије, Украјине, Хрватске, Србије и БиХ.
Отварање манифестације и научног скупа планирано је за четвртак у 19.30 часова, путем платформе /хттпс://меет.уес.рс.ба// након чега ће услиједити и концерт ансамбла "Метаморфозис" из Београда.
У петак, 11. децембра, планирана су пленарна предавања, те промоција зборника радова под називом "Савремено и традиционално у музичком стваралаштву један", а биће одржан и концерт дјела композитора Музичке академије /Војин Комадина, Војислав Ивановић, Дражан Косорић, Валентина Дутина и Пеђа Харт/.
У суботу, 12. децембра, биће одржане три сесије у оквиру научног скупа, промоција два компакт-диска трилогије под називом "Балканско лудило" /Балкан маднесс/ пијанисте Бартоломеја Станковића, као и концерт студената Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву.
Програм манифестације "Дани Војина Комадине" доступан је на званичној страници Универзитета у Источном Сарајеву и Музичке академије.
Војин Комадина је рођен 8. новембар 1933. године у Карловцима, а рано дјетињство је провео у Црној Гори /Бар, Котор/, БиХ /Бихаћ/ и Србији /Сремска Каменица/, гдје је његов отац службовао као официр. Од 1941. године породица се настањује у Београду, који постаје њихова трајнија дестинација.
Средњу музичку школу "Станковић" завршио је у Београду, а први наступ као композитор имао је у Тузли 1954. године. Музичку академију Универзитета у Београду уписао је 1955. године, а 1957. године прелази у Сарајево на Музичку академију, гдје је дипломирао 1960. године.
За стваралачки рад Комадина је добио велики број награда и признања. Награђивана су његова дјела различитих жанрова, од музике за дјецу до музичко-сценских дјела.
Био је дугогодишњи професор на Музичкој академији у Сарајеву и члан Академије наука и умјетности Републике Српске од њеног оснивања.
Преминуо је у Београду 9. фебруара 1997. године.