За 11 мјесеци прошле године са Бироа је запослено 29.246 грађана Српске.
То је за 1.631 или 5,9 одсто више у односу на исти период у 2020. години, када је било запослено 27.615 грађана, прецизирали су за Српскаинфо из Завода за запошљавање РС.
Анализирајући број запослених по струкама и занимањима за поменути период, видимо да послодавци исказују интерес за запошљавањем дипломираних економиста и правника, којих и највише има пријављених на Бироу, али и занимања која су у малом броју евидентирана, а то су: професори математике и физике, професор информатике, дипломирани фармацеути, љекари, дипломирани инжењери електротехнике и други.
– Анализе показују да су послодавци који траже запошљавање дипломираних економиста и дипломираних правника заступљени у готово свим дјелатностима, што оправдава чињеница да у оквиру сваке фирме имамо потребу за финансијским и правним кадром са једне стране, а с друге стране имамо прилив лица поменутог занимања из образовног система – прецизира Ведрана Милинковић, стручни сарадник за информисање.
У оквиру средње стручне спреме, послодавци су највише исказали интерес за запошљавањем економских техничара, медицинске сестре-техничар, оператера на рачунару, те машинских техничара.
На Бироу је закључно са новембром било пријављено 70.476 грађана.
Анализом броја пријављених на евиденцији незапослених видимо да више од 10 година на посао чека скоро 37 одсто квалификованих радника, 28,1 одсто људи са средњом стручном спремом, те око 2 одсто грађана са високом стручном спремом. Углавном су то: продавци, бравари, аутомеханичари, металостругари и други, старосне доби од 50 до 60 година.
– Морамо нагласити да просјечна дужина чекања на запослење зависи од више фактора, а прије свега од степена стручне спреме, занимања које лице има, додатних знања и способности које посједује, покретљивости ван мјеста пребивалишта, колико је активно у тражењу посла, броја исказаних потреба у том занимању, као и од броја незапослених лица евидентираних у том занимању – закључила је Милинковић.