Без радника у Републици Српској прошле године биле су регистроване 3.364 фирме, а чак њих 1.037 пословало је позитивно. Једна од њих остварила је добит од чак 9.663.403 КМ.
Показују то подаци Агенције за посредничке, информатичке и финансијске услуге (АПИФ) Републике Српске.
Ако бисмо ове податке за прошлу годину упоредили са годином раније, када је у Српској било 2.897 фирми без радника, а 907 је позитивно пословало, може се увидјети да је број таквих фирми лани био у порасту.
Прво мјесто на листи 10 фирми без радника које су оствариле највећу добит, са раније споменутих више од 9,6 милиона КМ заузела је фирма "Синови и оци" д.о.о. из Бањалуке, у чијем опису дјелатности стоји: дјелатности финансијских холдинг друштава.
Њих са добити од 4.271.813 КМ слиједи "Ingrosso" д.о.о. из Бијељине, који се бави трговином на велико дрветом, грађевинским материјалом и санитарном опремом.
Вишемилионску добит лани је имала и бањалучка фирма "Interinvest-kreise" д.о.о. Према подацима АПИФ-а, а који су достављени "Независним новинама", добит ове фирме без радника прошле године износила је 2.970.815 КМ, а као дјелатност фирме наводи се куповина и продаја сопствених некретнина.
Без радника, а са добити од 2.842.702 КМ, прошлу годину завршило је још једно предузеће са адресом у Бањалуци. У питању је "Pay Concept" д.о.о., а у опису дјелатности стоји да се баве управљањем рачунарском опремом и системом.
Пето мјесто ове листе припало је фирми "Пројект СН" д.о.о. из Дервенте, која је у оквиру дјелатности куповине и продаје сопствених некретнина остварила добит од 2.200.453 КМ у 2024. години.
"Gasteh" д.о.о. Инђија - Пословна јединица Бијељина, и њихова дјелатност "остали грађевински инсталацијски радови", донијела је добит од 1.644.966 КМ.
Лани је добит од 1.302.448 КМ остварила и фирма без радника "Маглић" д.о.о. из Фоче, а како за "Независне новине" наводе из АПИФ-а, њена дјелатност је "остале помоћне дјелатности у превозу".
Фирма "Еp planung" д.о.о. из Брода у 2024. години остварила је добит од 1.153.914 КМ, а бави се трговином на велико робом од метала, инсталационим материјалом, уређајима и опремом за водовод и гријање.
Девето мјесто ове листе заузела је фирма "Мофас" д.о.о. из Источног Сарајева, а кроз своју дјелатност машинска обрада метала остварили су лани добит у износу од 1.003.960 КМ.
Посљедње мјесто ове листе припало је фирми која није прешла милионску добит, па се тако на 10. мјесту нашла фирма "Урбани кровови и зеленило" д.о.о. из Бањалуке. Њихова дјелатност је "услужне дјелатности уређења и одржавања зелених површина", а добит им је била 877.148 КМ.
За економисту Предрага Млинаревића, фирме које немају стално запослене раднике, а остварују позитивне резултате дјелују као својеврсни економски нонсенс уколико се не анализира њихова правна форма организовања и дјелатности за које су регистроване.
- Наиме, за значајан број услуга које су посредничког или консултантског карактера, усљед непостојања сталних послова, фирме се одлучују за хонорарно ангажовање спољних сарадника. Из тог разлога се појављују приходи, а фирме немају стално запослених. Типично се ради о холдинг друштвима која остварују приходе од дивиденди, камата или продаје удјела, микротрговачким или брокерским кућама - наводи он за "Независне новине" додајући да је у таквим фирмама радник интензивно замијењен капиталом и алгоритмима, а све, како каже, у сврху пореске оптимизације.