Нови Закон о породици и правима дјетета увешће потпуну забрану физичког кажњавања дјеце, а свако дијете ће имати право да пријави родитеље Центру за социјани рад.
- Дијете које родитељи повремено дисциплинују батинама, моћи ће то да пријави Центру за социјални рад, школи, школа ће опет да се обрати Центру за социјални рад.Ако казне нису превише учестале и превише интензивне да имају карактер злостављања, Центар за социјани рад ће упутити родитеље у савјетовалиште за породицу или у специјализовану установу која се бави медијацијом породичних односа- објаснила је за "К1" телевизију Милка Миловановић Минић, државна секретарка у Министарству за бригу о породици и демографију.
- Када се дијете пожали и каже да трпи неки облик физичког насиља, наравно да ће колеге из стручне службе разговарати са родитељима. Центар ће реаговати кроз превентивни и корективни надзор, постоје два нивоа надзора.Ако имамо интензивирање физичког насиља које има карактеристике злостављања, Центар ће примјенити корективни надзор. Само у случајевима када то физичко дисциплиновање има карактер физичког злостављања, Центар је дужан да покрене поступак, значи то су већ озбиљне ствари, поступак лишења родитељског права пред судом, заштита права дјетета, у крајњој мјери и подношење прекршајне пријаве против родитеља за злостављање. Постоји градација и тиме ће се бавити стручњаци из Центра за социјални рад. Увијек се иде на разговор, на упозорење родитељима да не врше то насиље- истакла је Миловановић Минић.
УНИЦЕФ истраживање показало је да у 90 одсто случајева родитељи нису за примјену физичког кажњавања дјеце. Али, такође ова истраживања показују да свако треће дијете узраста од три до четири године трпи неки облик физичког насиља.