Елиминација насиља над женама треба да буде у фокусу свих и не смије све да се заврши на некој декларативној осуди, без неког конкретног резултата, изјавио је данас у Источном Сарајеву социолог Владимир Васић.
Васић је навео да се насиље над женама највише дешава у породици, те да дјеца и млади уче по антисоцијалном моделу својих родитеља, па сутра хтјели то или не и сами постају насилници.
Он је на предавању за родитеље организованом, у оквиру пројекта "Примјена свеобухватног социо-еколошког и модела заснованог на активном учешћу заједница у елиминацији насиља над женама у БиХ", рекао да млади ту врсту насиља сматрају социјално прихватљивим понашањем, пошто су то видјели и научили, а осуда јавности је изостала.
- Сматрам да је вечерашње предавање конкретан корак да смањењу насиља, али и да се пошаље порука да смо опредијељени да радимо на рјешавању овог веома озбиљног друштвеног проблема - нагласио је Васић.
Према његовим ријечима, веома је важно то што овај пројекат обухвата и родитеље, на којима је данас највећи изазов у процесу социјализације дјеце, односно како да се својим насљедницима наметну као узор, што је данас много теже него што је био случај у прошлости.
- Говором о овим темама не можемо ријешити проблеме, али можемо покренути неку активну причу и навести младе да размишљају у том правцу, како и на који начин да превазиђу изазове. Цијели концепт савременог друштва заснован је на потискивању породице, у корист дигиталног начина социјализације - појаснио је Васић.
Он је упозорио да породицу као социјално васпитну категорију нико не може да замијени у друштву.
Вечерашњу едукативну радионицу реализовао је "Форум театар" у сарадњи са Институтом за популацију и развој, уз финансијску подршку агенције "УН жена".
Витомир Митрић из "Форум театра" рекао је новинарима да је ово први пут да се организује радионица за родитеље, што је врло значајно за сузбијање насиља и социолошког приступа појављивања делинквенције код младих.
- Теме које је обрађивао Владимир Васић на овој радионици су значајне и поучне, а с циљем да родитељи више пажње посвете овим проблемима и активније утичу на понашање дјеце и заједно са њима рјешавају све проблеме, како би у периоду адолесценције и одрастања, били цијењени и имали своје мјесто у друштвеним збивањима - поручио је Митрић.