Већина болница у Српској у наредној години не планира набавку скупе опреме нити увођење нових услуга због тешке економске ситуације, а приоритет ће, кажу њихови руководиоци, бити задржавање медицинског кадра како би одржали садашњи ниво заштите пацијената.
Досадашњи финансијски проблеми, тврде они, нису имали утицаја на рад са пацијентима, понајвише због максималног залагања и разумијевања запослених, посебно дежурних љекара чија је дневница, истичу, 120 марака.
Директор Болнице Градишка Рајко Додик истакао је за "Глас Српске" да су трошкови много већи у односу на стопу издвајања у здравству.
- Ова година је, у протеклих пет, за нашу здравствену установу била најтежа, због самог начина финансирања. Добили смо средстава довољно да само у посљедњих седам мјесеци исплаћујемо плате радницима, док обавезе према добављачима и било какве инвестиције нису долазиле у обзир - каже Додик.
Додао је да би овој здравственој установи, која је прошле године од Владе Републике Српске добила грант од милион марака, за одржавање текућих трошкова мјесечно требало до 400.000 марака.
- Желио бих да се не понови 2024. година, јер средства која смо добили не могу покрити текуће трошкове ни за три мјесеца. Надам се да ће се у идућој години изнаћи нека рјешења, јер оно новца што добијамо је само кап у мору дуговања - рекао је Додик.
Без додатних средстава руке менаџмента су, каже он, везане, јер све редукције које су могли увели су, што ни близу није дало жељене резултате.
- Постоје запослени у овој здравственој установи који раде и више него што то стандарди прописују да пацијенти не би осјетили кризу. Такође, апарате који се покваре покушавамо да репарирамо или позајмимо, јер новца за нове немамо - нагласио је Додик.
Са финансијским потешкоћама боре се и у приједорској болници "Др Младен Стојановић", а вршилац дужности директора ове здравствене установе Мирослав Бијелић рекао је да недостатак новца пуно тога условљава, између осталог, обнављање медицинске опреме која се константно унапређује.
- Наравно то утиче и на сервисирање других обавеза, јер ми нисмо комерцијално предузеће, а при томе наши су трошкови високи, почевши од лијекова па све до објекта који сам по себи кошта - рекао је Бијелић.
Директор Болнице Зворник и предсједник Актива директора здравствених установа које остварују болничку здравствену заштиту Републике Српске Иван Поповић рекао је да постоји велико незадовољство међу запосленима у смислу плата.
- Први пут осјећам велико незадовољство и тензију међу запосленима због плата. Једно дежурство љекара специјалисте, које траје 24 часа, у болници се плаћа 120 марака. С друге стране, дневница конобара креће се између 120 и 150 марака - навео је Поповић.
Додао је да је крајње вријеме да се сједне и разговара са здравственим радницима и синдикатима, како би се изнашло рјешење и повећале плате запосленима у здравству
Дубровник
Према ријечима директора требињске болнице Недељка Ламбете, од јануара ову здравствену установу није напустио ниједан љекар, иако добијају добре понуде из Дубровника, гдје су веће плате.
- Шта ће бити послије Нове године, видјећемо. Ми се трудимо да, колико год је у нашој моћи, створимо што боље услове рада. Идуће године би требало да уселимо у нови објекат, који ће бити најсавременији у БиХ - рекао је Ламбета.