Усвајањем тзв. Закона о страним агентима, слобода говора је ограничена још једном грађанима, медијима и организацијама цивилног друштва, а кроз иступе носилаца власти постало је јасно да је интензивирана и сезона лова на новинаре.
Са овим се слажу бројни новинари и представници опозиције са којима смо разговарали, а који сматрају да је протеклих дана, новинарима који се усуђују да критикују власт и њихове поступке, стављена мета на чело.
Они сматрају да ови заостали закони, утемељени на превазиђеним рјешењима, које су посланици владајуће коалиције у Српској на брзака, без читања и било каквог критичког посматрања, послушно изгласали, наносе огромну штету свима, па и њима, јер без слободних медија ни сами неће знати шта се дешава око њих.
Новинари кажу да су потресени због уназађивања нашег друштва у које се дала власт оптерећена корупцијом и санкцијама, те да страхују због пута којим се кренуло и који пријети да нас окрене у правцу тоталитарних система у којима се забрањује различито мишљење.
Да смо већ кренули у том правцу, видјело се и по томе што на ова питања нису хтјели да одговоре представници владајуће већине.
Его доминира у јавном дискурсу
Ђорђе Вујатовић, дописник ФТВ-а и новинар портала Герила, сматра да је невјероватно да људи који себе сматрају демократама на сваки могући начин таргетирају стварне чуваре демократије – новинаре и медије.
- Све што се напише негативно њихов его не може да дозволи. Медијски линч се врши према одређеним медијима, а то није демократија - наглашава Вујатовић за КАПИТАЛ.
Каже да се годинама врше истраживања да ли становништво мисли да је у реду нападати новинаре, што даје поражавајуће резултате.
- Народ види како се њихови политички лидери опходе према новинарима и то без икаквих казни, па сматрају да је вербални и физички напад прихватљив - закључује Вујатовић.
Подсјетимо, предсједник РС Милорад Додик на дан кад му је изречена пресуда са бине испред Народне скуптшине РС поручио грађанима да када виде камеру БН-а, окрену главу. Друге новинаре и уреднике прозивао је протеклих дана и лијепио им приземне и вулгарне етикете које немају никакве везе са њиховим послом и професионалношћу.
Новинар БН телевизије Милан Ковач тврди да их званичници често стављају у непријатне ситуације и често не одговарају на њихова питања, иако они покушавају професионално да обаве свој посао у корист јавности.
- Имали смо на десетине пута непријатне ситуације јер смо са БН телевизије, доживљавамо константно ометање нашег рада - рекао је Ковач за КАПИТАЛ.
Такође, прије десетак дана савјетник предсједника Републике Српске Бранислав Окука, осокољен његовим поступцима, напао је новинаре у Народној Скупштини РС тако што им се уносио у лице. Новинаре БН ТВ-а, РТЛ-а и Al Jezeere физички је спријечио да обављају свој посао, а сам Додик спријечио је ескалацију.
Смиљанић: На мети углавном медији који пишу о стварним проблемима и криминалу
Поступак Бранислава Окуке, новинарка Al Jazeere Љиљана Смиљанић не карактерише као напад, него догађај на ивици физичког обрачуна.
- Овакво понашање било кога, не треба само осудити, већ би требало да и међународна удружења реагују. Оваква ситуација је неприхватљива. На мети су углавном медији који пишу о стварним проблемима и о потенцијалном криминалу - рекла је Смиљанић за КАПИТАЛ.
Тврди да је ово знак новинарима да свој посао раде добро, и да тако треба да наставе. Док се дешавају измјене Устава РС, дешавају се и ствари које могу да оставе и горе посљедице на грађане Републике Српске у будућности.
- На примјер, ново поскупљење струје и арбитражна одлука о предмету „Виадуцт“ су ствари о којима треба новинари да пишу, да људи знају шта се стварно дешава, а то многима смета изјавила је Смиљанић.
Народни посланик у Народној скупштини Републике Српске, Ђорђе Вучинић за КАПИТАЛ је рекао да таргетирање новинара и напад на независне медије није ништа ново и да то гледамо протеклих 20-ак година.
Наглашава да је понашање предсједника Републике Српске стављање мета на чело онима који нису под шапом Милорада Додика.
- Тиме је показао да је спреман на све да би уништио слободну ријеч, односно сваку ријеч која је против њега и његовог криминалног режима. Ово ће произвести само контраефекат и неће успјети у застрашивању свих слободномислећих људи у Републици Српској - рекао је Вучинић.
Мазалица: Не знам зашто мене питате
Шеф клуба СНСД посланика и страствени бранилац свих идеја којих се досјети његов партијски шеф Срђан Мазалица, на наша питања о таргетирању новинара и медија није хтио изнијети своје мишљење и поручио нам је да питамо људе који су уплетени у то.
- Не знам зашто мене питате за такве ствари - рекао је Мазалица.
Систем који влада у Републици Српској не подноси различито мишљење, односно неистомишљенике, рекао је Народни посланик у НСРС Огњен Бодирога.
Како тврди, таква атмосфера гради се већ годинама, као и понашање сарадника и блиских људи владајућој странци према независним или опозиционим медијима.
- Ако сте медиј или народни посланик који не мисли исто као они, добијате етикету да сте издајник. Смета им то што има медија који износе ствари какве јесу - каже Бодирога.
На позив КАПИТАЛ-а предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић није одговорио, већ је написао да пошаљемо поруку, а када смо му је послали са питањима, више није одговарао.
Да ће овај закон имати негативне посљедице оцјењују и у Делегацији Европске уније и Канцеларији специјалног представника ЕУ у БиХ.
- Усвајање тзв. Закона о страним агентима ће се одразити на демократске вриједности и темељне слободе, што представља корак уназад - казали су у Делегацији ЕУ у БиХ.
Иначе, новинари сматрају да је таргетирање новинара и медија због обављања свог посла, као и увођење тзв. “Закона о страним агентима” само је још један покушај заустављања развоја слободног и независног новинарства, гушења гласа народа и сузбијања било какве критике на рачун носилаца власти и доносилаца одлука који се у свом послу нису посебно показали. Да појаснимо, иза највећег броја независних медија, посебно портала, налазе удружења грађана који су њихови оснивачи.
Подсјећамо, Народна скупштина Републике Српске је по хитном поступку, дан након пресуде предсједнику Републике Српске Милораду Додику којом је осуђен на годину дана затвора и забрањено му политичко дјеловање на шест година, донијела неколико закона, међу којима и Закон о посебном регистру непрофитних организација. Само неколико дана касније закон је објављен у Службеном гласнику РС, а експресно је, дан касније ступио на снагу. Привременом мјером Уставни суд БиХ је привремено ставио ван снаге Закон о посебном регистру и јавности рада непрофитних организација.
Усвајање закона осудиле су бројне невладине организацију истичући да је њиме власт створила предуслове за системски прогон неистомишљеника.
Андријана Писаревић / Леа Лукић