Соколац, Чемерно, Хан Пијесак, то су мјеста која су вам позната из временских прогноза и извјештаја о стању на путевима. Знате оно: снијег преко једног метра, температура минус 30. Да ли ћемо овакве ледене, бајковите призоре гледати и у будућности?
Метеоролози подсјећају на зимске рекорде. Најнижа температура измјерена у Сокоцу била је, пазите сад, минус 34,6 степени по Целзијусу. Мјесто на Романији у стопу прати сусједни Хан Пијесак, са рекордом од “округлих” минус 29, мада мјештани кажу да је знало бити и хладније, само то, веле, није “уписано”.
Чемерно је “знатно топлије” и у рекордере се уписало са скромних минус 22,5 степени. Али, кад је снијег у питању, нема им равног: не тако давно, 2012. године, на Чемерну је пало 218 центиметара снијега. Дакле, преко два метра!
Како је посвједочила Свјетлана Супић, која на Чемерну годинама ради на пословима метеоролога – осматрача, те су године сметови били високи и до пет метара.
Годинама је зима на Чемерну, али она права зима, са снијегом од метар и више, трајала од новембра до априла. А данас?
– Има снијега и данас, поготово у овим крајевима, ипак се клима не мијења тако брзо. Али, осим на високим планинама, попут Јахорине или Бјелашнице, снијега је све мање, а кише све више, јер температуре ваздуха расту – објашњава метеоролог Милица Ђорђевић, начелница Одјељења бдијења у Републичком хидрометеоролошком заводу.
Фото: Синиша Пашалић/РАС Србија
Да је тако, показала су недавна мјерења температуре и сњежног покривача. Када је 21. новембра, на Аранђеловдан, Хан Пијесак освану под снијегом од 20-так центиметара, на јутарњој температури од минус 8, била је то права атракција. Сви су истрчали на снијег, да уживају у зимским радостима.
А када је прије неколико дана, недалеко од овог градића, на планинском превоју Хан Поглед, пало 30 центиметара снијега, путне службе су одаслале упозорења возачима. А шта је 30 центиметара снијега за Хан Поглед!
– Заиста, то није превише снијега за тај локалитет, али и такви ће сњегови бити све ријеђи, поготово у нижим предјелима. Ето, у Бањалуци је током цијеле прошле зиме пало максимално 4 центиметра снијега – каже Ђорђевић.
Није да данашња дјеца неће знати шта су санке и сњешко, али треба да искористе сваки тренутак на снијегу, јер неће имати баш често прилику за то.
А њихова дјеца? И дјеца њихове дјеце? Мрка капа. За утјеху, остаће ове дивне фотографије, да свједоче како је некад изгледала зима у 3 најхладнија мјеста у Српској: Сокоцу, Хан Пијеску и Чемерну. И санкање у Бањалуци.