На Саборној цркви Свете Тројице у Мостару, која је 6. децембра прошле године брутално девастирана, поправљени су сатови и расвјета, док звона још не звоне, а починиоци још нису пронађени, изјавио је старјешина Саборне цркве Душко Којић.
У Саборној цркви, која још није обновљена након потпуног рушења 1992. године, прије годину дана покидани су сви електрични каблови, па је храм остао у мраку, нису се могла чути звона нити су радили сатови.
Српска православна црква и Срби у Мостару овај напад су доживјели као лошу поруку и пријетњу, јер је извршен плански и циљано.
Портпарол МУП-а Херцеговачко-неретванског кантона Људевит Марић изјавио је за Срну да истрагу у овом предмету води Одјељење криминалистичке полиције Полицијске управе Мостар, те да је укључено и Тужилаштво Херцеговачко-неретванског кантона (ХНК).
- Имамо неке показатеље. Ријеч је о осјетљивом случају, тако да се истрага озбиљно ради, али у овом тренутку не могу изнијети више информација - навео је Марић.
Старјешина Саборне цркве Душко Којић рекао је да Црква нема никакве информације о истрази нити проналажењу починилаца, ни из полиције, нити Тужилаштва ХНК.
- Послије немилог догађаја и увиђаја, нико нам се више није јавио. Разочаран сам због те чињенице. Саборна црква је и национални споменик и симбол града Мостара и нешто што је најважније за Србе Мостара и не заслужује такав третман. Срби заслужују бољи третман у овом граду - истакао је Којић.
Он је напоменуо да, осим тога што годину дана од напада на Саборну цркву случај није ријешен, постоји још много примјера лошег односа и атмосфере коју можда најбоље одсликава и то да ни 15 улица у Мостару није могло добити ћириличке натписе.
- Иде Божић, припремамо се за празнике и надамо да ћемо бољи ући у нову годину, и ми и овај град - нагласио је Којић.
Што се тиче штете која је причињена девастацијом у децембру прошле године, Којић је навео да су поправљени сатови и расвјета, док звона, нажалост, још не звоне.
Он очекује да ће звона током идуће године поново бити стављена у функцију.
У септембру је обиљежено 150 година од освештања Саборне цркве у Мостару, а догађају је присуствовао и Његова светост патријарх српски Порфирије.
Том приликом одржан је и донаторски ручак за завршетак радова на Саборној цркви.
Којић је рекао да су прикупљена знатна средства и захвалио свим донаторима, бројним општинама из Републике Српске и ФБиХ, посебно општинама из источне Херцеговине и граду Мостару који је дао подршку и у организацији догађаја.
- Од града Мостара смо у овој години добили 500.000 КМ и према обећању градоначелника очекујемо да ће Саборна црква и у идућој години добити значајнија средства како би се цијели пројекат завршио. Захвалност и премијеру Федерације БиХ Нермину Никишићу који је обећао да ће и ФБиХ учествовати са значајнијим средствима, као и фирмама и приватни лицима који су помогли и подржали завршетак обнове Саборне цркве - додао је Којић.
Он је нагласио да постоје обећања Републике Српске и Србије, које су највећи донатори, да ће наставити подршку пројекту и да ће Саборна црква бити завршена у скоријој будућности.
Саборна црква Свете Тројице, откада је изграђена 1873. године, била је украс и један од симбола Мостара. У вријеме изградње била је највећа православна црква на Балкану.
Овај храм је запаљен 15. јуна 1992. године, а након тога је мјесец дана миниран и рушен, док није пао и посљедњи камен.
Обнова цркве почела је 2010. године. Храм се опет издигао над Мостаром, али за комплетну обнову потребно је много средстава. До сада су урађени грађевински радови, а остало је да се заврши енетријер и партер.
За обнову храма највише су издвојиле Република Српска и Србија, а прилоге је дало и више од хиљаду појединачних приложника међу којима и мостарски Бошњаци и Хрвати.