У Централној банци Босне и Херцеговине (ЦББиХ) у 2019. години регистровано је укупно 2.190 комада кривотворених новчаница и кованог новца свих валута и апоена, што је за 7,91 посто мање у односу на 2018, потврђено је Фени из те институције.
Истичу да су кривотворине конвертибилне марке (КМ) у већини случајева лоше квалитете, док код евра и америчког долара (УСД) постоје и знатно квалитетније кривотворине.
Од укупног броја кривотворених новчаница и кованица свих валута и апоена, у прошлој години је у ЦББиХ регистровано 1.609 кривотворених новчаница и кованог новца конвертибилне марке, од чега 453 комада кривотворених новчаница КМ, што је за 14,85 посто мање у односу на 2018. и 1.156 комада кривотворина кованог новца КМ, што је за 24,84 посто мање у односу на годину раније.
У погледу апоенске структуре, највише кривотворених новчаница КМ је било у апоену од 50 КМ (213 комада), затим од 100 КМ (164 комада), те у апоену од 20 КМ (57 комада), док је код кривотворина кованог новца КМ највише било у апоену од једне КМ (1.087 комада), затим од пет КМ (60 комада), а најмање у апоену од двије КМ (девет комада).
У 2019. регистровано је и 539 комада кривотворених новчаница евра, највише у апоену од 100 евра (225 комада), затим од 20 евра (144 комада), те у апоену од 200 евра (96 комада).
Регистрована су и 42 комада кривотворених новчаница осталих валута, од чега четири комада британских фунти (три у апоену од 20 ГБП и један у апоену од 50 ГБП), три комада хрватских куна (један у апоену од 200 ХРК и два у апоену од 500 ХРК), шест комада динара (у апоену од 1.000 РСД) и 29 комада америчких долара (два у апоену од 50 УСД и 27 у апоену од 100 УСД).
Из ЦББиХ наводе да је код препознавања кривотворина потребно обратити пажњу на то да осим папира, који је специфичан и може се на додир разликовати од обичног папира, новчанице садрже заштитна обиљежја која се могу провјерити без употребе било какве додатне опреме.
Тако, напримјер, када се новчаница окрене према свјетлу, у папиру се могу видјети водени знак и заштитна нит. Новчанице имају и рељефну штампу која се може осјетити под прстима (портрет и текстови на лицу код КМ новчаница). Постоје и оптички промјењиви елементи који мијењају изглед или боју при промјени угла под којим се новчаница посматра.
О свим тим обиљежјима ЦББиХ обавјештава јавност приликом пуштања у оптицај нових серија новчаница, а информације су доступне и на њиховој интернет страници.
Наглашавају да је препоручљиво провјерити што више тих обиљежја на сумњивој новчаници, па и упоредити их с обиљежјима на другој новчаници која није спорна. Осим тих заштитних обиљежја, постоје и она која се провјеравају употребом одговарајуће опреме, а коју користе банке и друге институције.
Такође, наводе да се кривотворене кованице од аутентичних могу разликовати визуелно, те по димензијама, тежини, материјалу, магнетним својствима, детаљима у ковању и слично.