Због афере „Докази“, односно крађе материјалних доказа из полицијског депоа у касарни Сарица у Лакташима, упаљен је црвени аларм и у судовима, јер су, према Закону о кривичном поступку Републике Српске, судови ти који обезбјеђују доказе, пише Српскаинфо портал.
Члан 134. ЗКП РС гласи: „Привремено одузети предмети и документација депонују се у суду или суд на други начин обезбјеђује њихово чување“.
Одговор које је портал Српскаинфо добио из Окружног јавног тужилаштва Бањалука потврдио је да је у полицијском депоу у касарни „Сарица“ итекако било незаконитих радњи.
Услови
Наиме, у међувремену је једна истрага окончана подизањем оптужнице против Ж.Г. У другом случају званично је отворена истрага против више непознатих особа, док се у једном предмету врше провјере, односно налази се у фази прикупљања информација.
– Докази у полицијском депоу у касарани Сарица су докази правосуђа, првенствено надлежних судова. Они су морали знати у каквим се условима чувају њихови докази, а не само да их смјесте тамо негдје, а да се нико претходно није увјерио и утврдио да ли уопште постоје услови за безбједно чување тих доказа – објаснио је извор Српскаинфо.
У бањалучким судовима Српскаинфо сазнаје да тек требају извршити увид у материјалне доказе у касарни Сарица, те тако утврдити шта заиста недостаје и колике су размјере крађе биле у полицијском депоу.
Међутим, најтрагичније у свему је што јавност није ни била обавијештена о томе да је уопште поднесен извјештај против неке особе због незаконитих радњи у полицијском депоу, нити је информисана о томе да је у међувремену подигнута оптужница, нити да се воде било какве истраге због крађе доказа, све до писања портала Српскаинфо.
Фото: С.Пашалић/РАС Србија
Обештећење
И док из МУП Републике Српске на бројна питања одговарају како Комисија провјерава стање доказа, Српскаинфо сазнаје да је из само једног предмета, прецизније речено једне коверте у полицијском депоу у касарни „Сарица“, нестао новац у противвриједности од 4.000 марака.
Сада се поставља питање ко ће оштећеном у овом случају надокнадити „изгубљени“ новац.
Овај криминал задокументован је и у службеним полицијским биљешкама.
Наиме, 28. фебруара 2020. године, на основу правоснажног рјешења Окружног суда Бањалука, у просторије депозита касарне „Сарица“ дошао је Бањалучанин О.К, у пратњи полицијског службеника МУП Републике Српске.
У правоснажном рјешењу бањалучког суда наводило се да се О.К. врате предмети, и то седам мобилних телефона, SIM картице, штедна књижица и новац у различитим валутама и апоенима.
Предмети одузети од О.К. били су упаковани у бијелу врећу на којој је писало име власника, а која је била обезбијеђена самољепљивом жутом траком са натписом Окружни суд.
Евиденција
Након отварања бијеле вреће у њој су пронађени сви предмети наведени у рјешењу Окружног суда Бањалука, осим новца.
Српскаинфо сазнаје да је у коверти уредно обиљеженом евиденс траком недостајало 1.850 евра, 200 марака и 700 куна.
О овом недостатку сачињене су службене забиљешке и достављене су Полицијској управи Бањалука.
У Регистру аката о вођењу депонованих предмета пронађен је и акт Окружног суда Бањалука број 011-0-К-07-000045 од 30. јуна 2015. године на којем је наведено да је овлаштеном службеном лицу депозита МУП Републике Српске у касарни Сарица предата затворена коверта бијеле боје, затворена хефт машином и залијепљена самољепљивом жутом траком, у којој се налазило 1.020 марака.
– Међутим, овај акт уопште није био евидентиран у евиденцији, иако је требао бити, те је прегледом складишта, гдје су се налазиле бијеле коверте, утврђено како нема коверте са описом наведеним у акту Окружног суда – објаснио је извор из Полицијске управе Бањалука.
И о овом пропусту одмах су упознати надлежни.
Сљедеће питање које се намеће јесте на који су начин уопште вођене евиденције о депонованим предметима.
Катастрофални услови чувања материјалних доказа у касарни „Сарица“, како је навео извор Српскаинфо, могли су довести и до трагичних посљедица.