Насиље дјеце над родитељима у Републици Српској у сталном је порасту, упозоравају невладине организације, које се баве заштитом жртава породичног насиља.
У Анализи случајева насиља у породици, које је недавно објавила Фондација „Лара“ Бијељина, наводи се да је насиље мужева над женама и даље доминантно, али да је све више случајева насиља над родитељима.
У скоро 30 одсто анализираних случајева породичног насиља, у којима су тужилаштва одустала од кривичног гоњења, насилници су одрасла дјеца, најчешће синови, а жртве остарјели родитељи, најчешће мајке.
По правилу, мајке насиље пријаве полицији тек након дугогодишњег малтретирања, али и у таквим случајевима брзо одустану и не желе да свједоче пред тужилаштвом, надајући се да ће се насилни син или кћерка „поправити“ и „дозвати памети“.
И у Сигурним кућама склониште тражи све више жена у познијој доби, које су на удару насилне дјеце.
У Сигурној кући за жене и дјецу жртве насиља у Бањалуци су током 2022. године боравиле три жене старије од 65 година, међу којима је је била и старица од 80 година.
– Тренутно у Сигурној кући такође бораве жене које су биле изложене насиљу од стране синова. Ово су веома специфични случајеви у којима је потребна додатна пажња и подршка жртвама – каже за Српскаинфо Александра Петрић, програмска директорка Фондације „Удружене жене“, у склопу које дјелује и бањалучка Сигурна кућа.
Насиље често траје дуже вријеме, јер се мајке због емотивне бриге и повезаности са дјецом, без обзира на насиље које трпе, тешко одлучују да насиље пријаве, да траже мјере заштите које су им доступне по Закону о заштити од насиља у породици, објашњава она.