Јајчевић: У првих шест мјесеци три покушаја убиства

11.07.2025. 12:16
0
ИЗВОР: srna.rs

У првих шест мјесеци ове године СОС телефон 1264 за жртве породичног насиља позвало је 548 лица, а пријављена су три кривична дјела насиља у породици квалификована као убиство у покушају, рекла је Срни правни савјетик Фондације "Удружене жене" Лана Јајчевић.

Јајчевићева је навела да је тренутно у Сигурној кући смјештено 14 лица, шест жена и осморо дјеце, те да су се за правни савјет обратиле 72 жене.

- И даље је најчешће пријављивано физичко, а на другом мјесту психичко насиље. Скоро у свакој пријави има елемената и једног и другог облика насиља, а жене се ипак одлучују пријавити када је доминантно физичко, и то најтежи облици - навела је Јајчевићева.

Према њеним ријечима, насиље ескалира и све су чешћи тежи облици физичког насиља.

- Пораст насиља условљен је благом казненом политиком. Систем шаље поруку да насиље јесте кажњиво, али су казне и даље тако ниске да не постижу генералну превенцију, односно сврху законског кажњавања насиља над женама - рекла је Јајчевићева.

Она је напоменула да је доношење Закона о заштити од насиља у продици Републике Српске и увођење специјалистичке услуге заштите жена и дјеце жртава породичног насиља, као што су сигурне куће, СОС телефон и правно и психолошко савјетовалиште, охрабрило жене да пријаве насиље, али да, упркос томе, и даље постоји сива зона непријављених случајева.

Према њеним ријечима, на то да жене и даље не желе да пријаве насиље утиче чињеница да је повећан број убистава жена, као и то што фемицид још није уведен у законодавство.

- Осим тога, ту су и ниске казне за насиље и непоступање субјеката заштите у складу са законом - истакла је Јајчевићева.

Она је напоменула да жртве које дођу на правно савјетовање кажу да не желе да пријаве насилника, јер им се често деси да наиђу на неразумијевање.

- Често им се каже да се ради о брачним неспоразумима, а не о насиљу над женама. Упозорење се обично односи на жену у смислу да се мало примири док се партнер не отријезни или док се не смири - рекла је Јајчевићева.

Коментари 0
Повезане вијести
ЦИК сутра о расписивању избора за предсједника Српске ЦИК сутра о расписивању избора за предсједника Српске
Плате у Српској највеће за банкаре, најмање за грађевинце Плате у Српској највеће за банкаре, најмање за грађевинце
У Српској рођено 26 беба У Српској рођено 26 беба
Најчитаније
  • Сокочанин ухапшен због пријетњи, приликом претреса пронађена већа количина оружја
    18h 57m
    1
  • Муслимански злочин пред црквом у Блажују
    13h 32m
    0
  • Годишњица смрти Петра Кочића
    20h 35m
    3
  • Славко Васић из Адашеваца, преживјели заточеник Јасеновца
    18h 25m
    0
  • ПУ Источно Сарајево: Промоција услуге електронског заказивања термина за подношење путне исправе
    14h 58m
    0