Алгоритам може да детектује вирус преко кашља

03.11.2020. 20:53
0
ИЗВОР: Srpskainfo

Научници са Технолошког института Масачусетс (МИТ) развили су алгоритам за који тврде да разликује намјеран кашаљ људи који имају ковид-19, али немају никакве симптоме, од кашља здравих особа.

Они тренутно раде на развоју бесплатне апликације која треба да омогући људима да провјере да ли можда имају ковид-19, иако немају симптоме, и то тако што би кашљали у телефон. Научници су објавили студију у часопису IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology.

Прије пандемије, тим МИТ је развијао моделе вјештачке интелигенције која на основу гласовних снимака открива различите болести, укључујући и Алцхајмерову.

Након увјежбавања вјештачке интелигенције на 200.000 снимака гласа и кашља, открили су да она може да детектује биомаркере као што су јачина гласних жица, капацитет плућа и неуромускуларне промјене на тим снимцима и разликује их од здравих људи.

Будући да су код ковида-19 неки симптоми слични (поготово привремене неуромишићне промјене), научници су одлучили да примјене исти модел на откривање ковида-19. Будући да је иницијални модел већ био увјежбан на десетинама хиљада снимака, прилагодили су га за ковид-19, на основу 4.000 узорака кашља, од којих је 50 одсто било здравих људи, а 50 одсто обољелих од ковида без симптома, преноси Блиц.

Затим су тестирали вјештачку интелигенцију на још 1.000 узорака (поново у односу 50:50) и исправно идентификовали чак 98,5 одсто узорака кашља људи обољелих од ковида-19.

Коментари 0
Повезане вијести
Грипа и корона поново пуне амбуланте у Српској Грипа и корона поново пуне амбуланте у Српској
Солаковић тврди да зна зашто се појавила епидемија карцинома: "Боље да су бацили атомску бомбу него тај вирус" Солаковић тврди да зна зашто се појавила епидемија карцинома: "Боље да су бацили атомску б...
Рецепт за природан сируп против упорног кашља Рецепт за природан сируп против упорног кашља
Најчитаније
  • Писмо храброг ратника
    19h 37m
    0
  • Којић: У недјељу гласајмо против политике која нас годинама држи у неизвјесности и тензијама
    20h 26m
    2
  • Додик: Повећање пензија у јануару за 6,25 одсто
    21h 52m
    10
  • Када бисмо по минут ћутали за сваког Србина страдалог у Албанској голготи, не бисмо проговорили 169 дана
    20h 4m
    2
  • На Аранђеловдан 1918. године српска војска ослободила Сплит
    1h 22m
    4