Ни трећи уписни рок није успио попунити сва мјеста на јавним универзитетима у Српској који сутра отварају врата студентима, међу којима ће у амфитеатре, први пут, крочити нешто више од 3.000 бруцоша.
Тим поводом на факултетима јавних универзитета у Српској и Академији умјетности у Бањалуци биће организован први академски час за све студенте прве године првог циклуса студија, којима ће добродошлицу пожељети декани и професори.
Портпарол Универзитета у Бањалуци Дарио Станковић истакао је за “Глас Српске” да на факултетима ове високообразовне установе настава, између осталог, почиње за око 2.000 студената прве године првог циклуса студија.
- Први дан високог образовања за све бруцоше почиње академским часом који се организује на свим факултетима. Тог дана студенти ће од декана и руководстава факултета добити све важне информације - казао је Станковић.
Највеће интересовање, истакао је он, бруцоши су ове године показали за Академију умјетности, Факултет безбједносних наука, Медицински факултет те Архитектонско-грађевинско-геодетски, Правни и Економски факултет.
- Будући студенти су, исто тако, радо бирали и психологију на Филозофском факултету, рачунарство и информатику на Електротехничком факултету те Факултет физичког васпитања и спорта - рекао је Станковић, додајући да је важно истаћи да ове године и Рударски и Правни факултет биљеже пораст уписаних студената у односу на годину раније.
Проректор за наставу на Универзитету у Источном Сарајеву Зоран Љубоје казао је да је све спремно за почетак нове академске године и у високошколској установи.
- Уписни рок се завршава данас, тако да немамо прецизне податке за колико тачно бруцоша настава сутра почиње, али је евидентно да ћемо сада у односу на лани имати и до 20 одсто више студената, који први пут уписују прву годину - казао је Љубоје.
Додао је да се ове године могу похвалити и са већим бројем страних студената, који наставу прате на енглеском језику.
- У прва два рока уписано је 1.030 бруцоша који ће наставу слушати на српском језику и то је за неких 12 одсто више него лани - рекао је Љубоје.
С нестрпљењем почетак академске године очекује и декан Филолошког факултета у Бањалуци Биљана Бабић, која каже да су на њихову радост ове године уписана 94 бруцоша.
- То је за наш факултет одлична уписна квота. Оно што ме посебно радује јесте то што је у сва три уписна рока било заинтересованих за све студијске програме нашег факултета, што значи да интересовање за језике, књижевност и културу у Српској и даље постоји - истакла је Бабићева, додајући да ће за бруцоше сутра на факултету организовати свечани пријем.
Да је све спремно за почетак нове академске године потврдио је и декан Економског факултета Универзитета у Источном Сарајеву Марко Ђого. Према његовим ријечима, у прву годину уписано је седамдесетак бруцоша, што баш и није, како каже, за похвалу.
- Нисмо задовољни бројем уписаних бруцоша, јер знамо да можемо више - казао је Ђого, подсјећајући да је на интересовања за студије на домаћим факултетима утицало више фактора.
Семестар
Дарио Станковић је подсјетио да упис зимског семестра у академској 2024/2025. за студенте виших година студија свих циклуса траје од 1. до 11. октобра ове године.
- За све године студија настава у зимском семестру трајаће до 17. јануара идуће године, након чега је до половине фебруара планиран испитни рок - рекао је Станковић.
Заустављен пад
Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Репблике Српске Жељко Будимир пожелио је успјешан почетак нове академске године свим студентима, посебно бруцошима, истичући да је заустављен пад у броју уписаних студената који је био евидентан посљедњих 10 година.
- У прва два рока на Универзитету у Бањалуци уписано је 1.930 студената, а имамо још трећи уписни рок, док је на Универзитету Источном Сарајеву уписано 1.128 студената и имаћемо још одређен број студената у трећем уписном року - рекао је Будимир за РТРС.
Будимир је нагласио да није добро да озбиљан пад биљеже одређени студијски програми, попут наставничких студијских програма, првенствено српског језика, али и фундаменталних наука хемије, биологије, математике и физике.
- Добар одзив је на факултетима попут медицинског, а на економском и правном биљежимо благи раст броја уписаних студената. Факултет безбједносних наука у Бањалуци тредиционално је уписао велики број студената, за разлику од Природно-математичког факултета - напоменуо је Будимир.
Будимир је нагласио да је у овом тренутку српски језик јако комплексно питање, те ће бити потребно тражити рјешење у ширем друштвеном контексту, нагласивши да је српски језик најважнији задатак свих надлежних у овом тренутку.
Он је подсјетио да Република Српска и у овим захтјевним финансијским временима настоји улагати у високо образовање, те је додао да је само у посљедње три године уложено 43 милиона КМ, док је студирање у Републици Српској бесплатно, као и смјештај за редовне студенте.