Ања Каравлах из Бијељине проглашена је за најбољег студента генерације на Правном факултету Универзитета у Источном Сарајеву, завршивши први циклус студија са просјеком 10.00.
Након што је основну школу завршила као ђак генерације, уписала је Гимназију "Филип Вишњић " у Бијељини, коју завршава са Вуковом дипломом у рукама.
Стога никога није зачудило када је Ања проглашена за студента генерације.
Како каже, током четвртог разреда средње школе дуго је размишљала о факултету који би уписала. Имала је различита истересовања, иако је жељела да њен образовни пут остане у оквирима друштвених наука.
Право јој се чинило као добар избор, па се одлучује за Правни факултет Универзитета у Источном Сарајеву. И каже, није се покајала.
Фото: Уступљена фотографија
У разговору за портал Катера Ања је истакла да бити најбољи студент у генерацији за њу представља велику част јер је то и званична потврда да се труд и рад исплате, цијене и на крају награде.
Међутим, пут до те титуле није увијек био лак.
- Учење изискује доста времена, посебно на почетку, када се као млада особа, по први пут, сусрећете са правничком терминологијом и областима које вам до тада нису биле познате. Међутим, увијек сам се трудила да дам све од себе, тако да сам у процес учења и полагања испита улагала доста труда и рада, вјерујући да могу много да постигнем – рекла је она.
Ања додаје да јој је подједнако било важно и да се одморим, да проведем вријеме са породицом и пријатељима и да се посветим својим хобијима.
- Не могу рећи да сам се морала одрећи друштвеног живота, али је било потребно, с времена на вријеме, направити одређене компромисе. Мислим да је кључно добро организовати расположиво вријеме, паметно одредити приоритете у датом тренутку и пратити лични темпо – навела је она.
Фото: Уступљена фотографија
Са основних студија наша саговорница носи само позитивна искуства.
Према њеним ријечима, факултет је богат квалитетним наставним кадром и стручњацима који су увијек били спремни да посавјетују, подрже студенте и одговоре на њихова бројна питања, чак и када нису била везана за градиво.
Истиче, била јој је част што је могла да учи од сјајних професора.
- Пошто се наставни процес одржава и на факултету у Палама и у Бијељини, број студената у генерације није велики, тако да су и односи међу нама били доста приснији у поређењу са факултетима у неким већим градовима. Поред предавања и незаобилазног дружења, оно што је обиљежило моје студентско искуство биле су и бројне праксе на којима смо имали прилику да учествујемо. Мишљења сам да су оне одличне, посебно за нас будуће правнике, зато што већ у току студирања можемо да се упознамо са различитим областима и да пронађемо оно што нам највише одговара, а уз то, непосредно стичемо увид у то шта ће се од нас очекивати на конкретном радном мјесту – појаснила је она.
Истиче да јој је посебно драгоцјена била пракса која је стекла у Народној банци Србије.
- На нашем факултету студентска пракса је из године у годину богатија и мислим да може бити важан и користан фактор приликом запослења – додала је.
Фото: Уступљена фотографија
На питање да ли постоји неки дио права који је посебно занима, одговара да јој је тешко да се одлучи, али да Право интелектуалне својине и област Грађанског права предњаче.
- Својевремено сам вољела и Кривично право, мада нисам сигурна да бих тиме могла да се бавим – додала је Ања.
Ова успјешна млада дјевојка вољела би да настави школовање на другог циклуса студија јер сматра да су основне академске студије почетак, да је право толико разнолико да је тек загребала по његовој површини, те да увијек има простора за напредовање.