Влада Републике Српске годишње из буџета издваја десетине милиона марака на разне информационе системе, хвалећи се како прати нове технологије и трендове.
Међутим, за нека једноставна рјешења, попут мобилне апликације која би пратила цијене горива на пумпама и тако помогла грађанима да у вријеме инфлације и поскупљења виде гдје је најјефтиније гориво, Влади су потребне године.
Capital подсјећа да грађани у ФБиХ још од јуна 2019. године имају ову могућност.
Они преко апликације „FMT FBiH oil info“ у реалном времену имају информацију о цијенама на свакој бензинској станици чиме им је знатно олакшан избор и куповина по најповољнијим цијенама.
Апликација је корисна и инспекторима који преко ње могу пратити цијене и тако једноставније и брже реаговати приликом контроле.
Фото: N1
Да би и возачи у Републици Српској могли добити овај користан алат, још прије двије године је обећала министар трговине и туризма у Влади Републике Српске Сузана Гашић.
- Добићемо такву апликацију у наредном периоду. Развија се један апликативни софтвер и у оквиру њега ће и грађани Српске добити мобилну апликацију коју ће моћи да скину на своје телефоне и да путем ње прате стање цијена нафтних деривата - рекла је Гашићева у јуну 2020. године.
Апликације ни данас нема, а у Министарству се правдају како их је у свему успорио вирус корона.
- Пилот пројекат апликације пуштен је у тестну фазу бензинским станицама и тиму оператера у августу 2021. године. У склопу тестне фазе, откривени су одређени технички проблеми у обради прикупљених података и тзв. „багови“ на самој апликацији, те су тренутно у току активности на отклањању ових сметњи и унапређењу самог софтвера. Очекујемо да наведене активности буду завршене у што краћем периоду, те да ће апликација ускоро бити доступна грађанима - одговорили су порталу Capital из овог министарства.
Иначе, компанија “Тесла” је у фази је развоја аутономног возила, односно аутомобила без волана, а раније процјене из ове свјетски познате компаније је да ће им за то требати око двије године.
У Републици Српској још развијају обичну апликацију, а јавни сектор је само компанији „Проинтер“ од 2015. године до данас дао 706 послова укупне вриједности више од 189 милиона КМ.