Пеђа Ковачевић, начелник Клинике интензивне медицине за нехируршке гране Универзитетском клиничком центру Републике Српске, истакао је данас да је број животно угрожених због вируса корона у Српској све већи, те да је међу њима све више младих.
Добро размислите о свом животу и одговорности и сјетите се да је овдје у УКЦ РС преминуо пацијент од 35 година, који није имао других обољења. Ова болест уништава, не само плућа, него и бубреге. Доказано је да ношење маске у затвореном простору и на мјестима гдје има много људи, довољно да спасимо и себе и многе друге – поручио је он.
Ковачевић је додао да сви који лијече најтеже болеснике имају своје границе, а и да лијечење тешко обољелих од ковида кошта од 3.000 до 7.000 марака.
Он је истакао да од почетка епидемије здравствени радници који лијече ове људе нису имали дана годишњег одмора, раде и суботом и недјељом, исцрпљени су.
- Болест почиње застрашујуће, температуром од 40 степени, не може се скинути, страдају плућа, болесник се бори за дах, ток ове болести највише личи на непосредни сусрет са смрћу - рекао је Ковачевић.
На питање о лијечењу крвном плазмом, доктор Ковачевић је рекао да ниједна студија која испитује лијечење овом методом није завршена, тако да се не може са сигурношћу знати да ли је оно ефикасно.
- Стравични болови, распадање организма, стравична је слика тока ове болести - рекао је доктор Ковачевић.