Бруто домаћи производ /БДП/ Русије 26. марта, мјесец дана након почетка војне интервенције у Украјини и увођења санкција Москви, био је пет одсто већи него прије годину дана, подаци су анализе засноване на подацима Организације за економску сарадњу и развој.
Такође, подаци говоре да потрошња електричне енергије и жељезнички превоз робе у Русији није смањен нити су повећане цијене горива и струје.
Аналитичари подсјећају да је циљ америчких санкција Русији, како је званично објашњено, "исцрпљивање ресурса које руски предсједник Владимир Путин има за наставак активности против Украјине и довођење финансијског система на руб колапса", али се то, за сада, како истичу, не дешава.
Високи представник за спољну и безбједносну политику ЕУ Жозеп Борељ наводи да се рубља добро носи са досадашњим санкцијама Запада.
Неки од медија, попут британског "Економиста", наводе да се Русија изненађујуће добро носи са санкцијама и да оне немају ефекат који се очекивао.
Сврха оштрих мјера била је да се руска привреда доведе у застој, па је у првој седмици након увођења нових санкција рубља пала за трећину у односу на долар, а цијене дионица многих руских фирми су пропале.
Међутим, тада је хаос на руским тржиштима спласнуо, а курс рубље је већ знатно повећан у односу на минималне вриједности са почетка марта и сада се приближава нивоу прије санција.
Аналитичари наводе да је у Русији мало доказа да је њена економска активност озбиљно погођена.