Беба стара девет дана преминула од корона вируса у Србији

19.04.2021. 18:15
0
ИЗВОР: Srpskainfo.com

Беба из Крагујевца, којој је на рођењу дијагностикована инфекција вирусом корона, преминула је данас у Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој.

Беба се заразила још док је била код мајке у материци. У првим сатима по рођењу била је добро, али је у трећем сату добила температуру и убрзо развила и све симптоме запаљења.

Новорођенче је било прикључено на респиратор, али је током лијечења дошло до развоја мултисистемског попуштања свих органа, па је уз љекарску пратњу пребачено у Универзитетску дјечију клинику у Тиршовој због наставка лијечења.

Нажалост, лијечење респираторног дистреса и секундарне плућне хипертензије нису уродили плодом, пишу Новости.

Инфекција вирусом корона довела је до цитокинске олује, стања које укључује стварање огромног броја имуних ћелија и превелику производњу цитокина. Ово стање се манифестује тешком упалом, пнеумонијом, недостатком даха, упалом дисајних путева, а може да доведе и до застоја више органа.

Шта су цитокини?

Реч је о малим протеинима које стварају имуне ћелије у нашем организму.

Њихова улога је да омогуће комуникацију између ћелија и урођене и стечене имуности, да пренесу информацију са једне на другу ћелију о продору вируса или бактерије и убрзају, појачају или успоре дјеловање имуних ћелија, а са тиме и одбрамбени одговор организма на присуство било ког патогена.

Улога цитокина заједно са различитим ћелијама нашег имуног система је одбрана организма, али тај одбрамбени рат оставља посљедице које су некада праћене већим оштећењима него што их изазива сам вирус.

Кад долази до цитокинске олује?

До цитокинске олује долази када имуне ћелије постају хиперактивне и производе превише цитокина. Посебно је неповољно стварање проинфламаторних цитокина, који подстичу дјеловање имуних ћелија и тако појачавају имуни одговор.

Због тога се јављају оштећења у организму домаћина који удружени доводе до затајивања више органа у исто вријеме.

Посљедица је изузетно тешко стање организма које може да буде праћено испадом функције виталних органа, а на крају и леталним исходом.

Мултисистемско попуштање органа

Развојем тешке форме обољења са цитокинском олујом и посљедичним попуштањем више органа јављају се и посљедице које некада могу да буду трајне, а некада могу да доведу и до смртног исхода.

Поред плућа која су примарно захваћена, оштећења могу да настану и на срцу, бубрезима, централном нервном систему…

Најмлађа жртва короне у Србији

Беба која је преминула од посљедица инфекције вирусом корона била је најмлађи пацијент у овом дијелу свијета који је оболио од ковида-19 и уједно и најмлађа жртва опаког вируса у нашој земљи.

Најмлађа жртва ковида-19 у свету била је беба стара два дана у Јужноафричкој Републици. Беба је рођена пријевремено и била је прикључена на респиратор. Преминула је у мају прошле године.

Коментари 0
Повезане вијести
Утицај дојења на развој лица и вилица Утицај дојења на развој лица и вилица
Мајка оставила бебу по рођењу у болници: Потребне су му основне ствари и намирнице Мајка оставила бебу по рођењу у болници: Потребне су му основне ствари и намирнице
У вријеме короне новац носили у УС Ненада Стевандића (ВИДЕО) У вријеме короне новац носили у УС Ненада Стевандића (ВИДЕО)
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    7h 27m
    8
  • Подвиг хирурга УКЦ-а Српске: Пацијенту одстранили гигантску цисту
    23h 58m
    0
  • Хрватска усвојила закон о уклањању српских споменика
    20h 7m
    4
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    3h 34m
    0
  • Божовић угостио ученике из Краснодара
    22h 44m
    0