Осим тога што им је суша уништила доста овогодишњег рода, воћари у Српској суочавају се са још једним проблемом, а то је недостатак радне снаге.
У току је купљење шљива, које су најбоље родиле од свих осталих врста воћа. Берба крушака је при крају, а берба јабука, која најдуже траје, тек предстоји.
У Тутњевцу, општина Угљевик, који је највећи произвођач шљиве, раднике који купе ово воће по врећи (око 50 кг) плаћају шест КМ, плус оброк и 20 КМ по основу превоза. Поједини радници, међутим, не желе да раде „на врећу“, него за дневницу која се креће око 50 КМ, плус превоз и храна.
Како кажу у Удружењу воћара Српске, потражња за берачима је, упркос солидним дневницама и плаћеном превозу и храни, велика, а понуда изузетно слаба.
Истичу да ћемо због тога и ове године, највјероватније, имати касну бербу јабуке, која је лани завршена између 15. и 20. децембра, уз јако лош квалитет рода.
– Берба јабуке би, оптимално, требало да крене око 15. септембра, а траје до 1. новембра. Берба крушака је при крају, а шљива у току – истиче за Српскаинфо предсједник овог удружења Драгоја Дојчиновић.
Наглашава да берба шљива траје око двадесетак дана, али да ће ове године бити и дужа, због мањка радне снаге.
– Млади људи већ годинама готово никако неће у воћњаке, па воће беру углавном пензионери и они који су запослени, да би додатно зарадили. Чак и да су дневнице далеко веће, млађи то уопште не узимају у разматрање – каже Дојчиновић.
Према његовим ријечима, а кад је ријеч о берби јабука, дневнице неће бити ниже од лањских.
– У прошлој берби раднике смо плаћали по 50 КМ. Уз превоз и храну, дневни трошак по раднику износио је 75-80 КМ. Испод овога неће бити ни ове године – наглашава Дојчиновић.
Истиче да ће воћари настојати да и за ову бербу јабука дођу до радника из Турске, који су и лани у значајној мјери чинили радну снагу.
– Они су доста вриједан народ, са којим је лако сарађивати. Нешто се прича да би могли да стигну и радници из Етиопије, а они су, како смо чули, највреднији и најмирољубивији људи. Али, то тек треба да видимо преко ресорних министарстава и агенција – истиче Дојчиновић.