Дарко Берјан, посланик Српске демократске странке у Народној скупштини Републике Српске, у редовној дискусији сједнице која је у току истакао је да је здравствени систем у Српској у јако лошем стању.
Према његовим ријечима, чињеница је да су нам јавне здравствене установе највећи порески дужници, те да здравствени радници имају далеко најмање плате у региону, али и далеко мање плате од здравствених радника у Федерацији БиХ.
- Чињеница је и да нашу дјецу, која немају услова да се лијече у Српској или Србији, лијечимо скупљањем новчаних средстава преко хуманитарних акција и СМС порукама – напоменуо је он.
Како каже, пажњу колегама посланицима, а нарочито представницима Владе Репблике Српске, жели да скрене на болницу у Источном Сарајеву, која је, наглашава, у алармантном стању.
- Стање у болници у Источном Сарајеву је такво да на дневном нивоу губимо здравствене раднике. Медицинска сестра у поменутој болници има око 1.100 КМ плату. Не желим да потцијеним ничији посао, али да ли је реално и нормално да, по обиму посла и тежини који тај посао носи, касирке у маркету имају веће плате од њих?! Да конобари имају веће плате?! – упитао је Берјан.
Он је указао и на територијалну близину Источног Сарајева и Сарајева, у којем медицински кадар, доктори и сестре раде за дупло боље услове.
- Да ли је реално да доктор специјалиста има мању плату од нас, народних посланика?! Ја мислим да то није реално, није нормално и није у реду. Из тог разлога могу и оправдати одлазак медицинског кадра у боље установе, у којима су више цијењени и боље плаћени – јасан је Берјан.
Још један проблем је, додаје, појава приватних клиника у федералном Сарајеву, које, како каже, нуде чак и боље услове од оних које медицински радници имају у јавним здравстевним установама у ФБиХ.
Али, напомиње он, јавне здравстевне установе у ФБиХ су заштитиле свој кадар знатним повећањима плате.
- Молим вас, као грађанин Источног Сарајева, да ова Влада нађе начин и обезбиједи додатна средства за болницу у Источном Сарајеву. Ова болница је почетком 20. вијека направљена као одмаралиште за плућне болеснике и обољеле од туберкулозе. Ако се овај тренд настави, бојим се да ћемо у блиској будућности и добити одмаралиште – рекао је он.
Берјан истиче да болница посједује све техничке услове, али да је одлив медицинског кадра велики проблем.
- Само неколико година уназад, преко 20 доктора специјалиста је напустило болницу. И руководство се бори, доласком гостујућих доктора, које болница додатно плаћа и тако продужава свој вијек и рад, али мислим да је ово проблем којим се сви морамо позабавити – рекао је он.
Доказ да новчаних средстава има је, истиче, буџет предсједника Републике Српске.
- Само морамо приоритете да одредимо. А приоритет у свакој држави, па и у нашој Републици Српској, мора да буде здравствени систем. Ово није критика на рачун господина Шеранића. Сигуран сам, да је могао и да је имао снаге, и он би је скинуо са буџета предсједника, бар га уполовио и дио пребацио у здравствени систем – јасан је Берјан.
Критике су, истиче, упућене предсједнику Владе Српске и предсједнику Милораду Додику.
- Болница у Источном Сарајеву некада је била клинички центар, довели сте је до тога да буде општа болница. У њој се лијече грађани свих шест општина града Источно Сарајево, те општина Рогатица и Хан Пијесак, односно цијела Сарајевско-романијска регија која броји око 100.000 становника. Упозоравам вас и молим да се активно укључите у рјешавање проблема у овој болници – рекао је он.
Берјан је напоменуо да на подручју Сарајевско-романијске регије живи велики број и ратних војних инвалида, демобилисаних бораца, те мајки погинулих српских бораца.
- Ако се нешто под хитно не ријеши, те категорије ће бити принуђене да се лијече у болницама у федералном Сарајеву – рекао је он.
P.S. skolski em favorit opozicije,