Предсједник Мреже за родну равноправност полова Савеза општина и градова Републике Српске Винка Берјан изјавила је да локалне заједнице у Српској чине много када је ријеч о превенцији насиља у породици и над женама, те да су се и жене оснажиле и проговориле о насиљу.
- Трудимо се да имамо локалне заједнице са нултом стопом толеранције за насиље у породици, над женама и дјецом. Локалне заједнице имају своје механизме, а то је сарадња са свим локалним институцијама, културним центрима, спортским организацијама, школама, јединицама цивилног друштва и сви заједно се труде да локалну заједницу учине без насиља или омогуће смањење насиља - рекла је Берјанова новинарима на Јахорини прије отварања конференције о превенцији насиља у породици и над женама.
Берјанова је навела да општине које су у саставу града Источно Сарајеву већ имају потписане протоколе о превенцији насиља у породици и насиља над женама у којима су јединице локалне самоуправе, центри за социјални рад, полиција, школе и судство.
Она је истакла да је дуг и мукотрпан рад на превенцији насиља и да је тешко рећи који су резултати јер нису одмах видљиви, наглашавајући да је у протеклом периоду много тога урађено.
Берјанова је навела да насиља још има, да су се жене оснажиле да проговоре о томе, али да треба видјети шта радити са женама које су доживјеле насиље.
- Шта значи ако жена проговори о насиљу, ако није економски оснажена, шта да ради она? Зато се трудимо да економски оснажимо жене, јер то је једна од карика која ће спријечити насиље у породици. Нећемо га искоријенити, али ћемо га свести на неку мању мјеру - поручила је Берјан.
Предсједник Мреже за родну равноправност испред Савеза општина и градова Федерације БиХ Нина Мујкановић навела је да се у претходној години у Тузланском кантону десио велики број фемицида, те да су од прошле године постали свјесни колико је насиље у породици и над женама заступљено.
- Када говоримо о насиљу у породици и насиљу над женама, јединице локалне самоуправе имају потписане стратегије и споразуме о превенцији и спречавању насиља, али је потребно да се власти, међународна заједница, организације цивилног друштва укључе да би активно, али и превентивно дјеловали с обзиром на то да јединица локалне самоуправе нема надлежност какву имају центри за социјални рад, полиција, тужилаштво - рекла је Мујкановићева.
Она је додала да је потребно да јединице локалне самоуправе постану родно осјетљиве, да имају родну одговорност према женама у друштво и то је један од првих корака у борби против насиља у породици и над женама.
Јелена Савовић Тодоровић из општине Вишеград рекла је да је већина општина потписала протокол о сарадњи у случајевима насиља у породици, који подразумијева сарадњу свих актера на нивоу јединице локалне самоуправе.
- У општини Вишеград урађен је план и смјернице које се односе на комуникацију са медијама на начин на који се жртва треба третирати уколико дође до насиља, али и препоруке медијима да се проблем третира као друштвени, а не само појединца - истакла је Тодоровићева.
Конференција о превенцији насиља у породици и над женама организују савези општина и градова Републике Српске и Федерације БиХ.
Фокус конференције је на улози и употреби локалних институционалних механизама за родну равноправност када је ријеч о превентивном дјеловању и поступању у случајевима насиља у породици.
Тему конференције предложиле су чланице Мреже за равноправност полова оба савеза, а јединице локалних самоуправа учествоваће у панелима и дискусији.
Конференција "Родно одговорне локалне самоуправе: локални приступи и стратегије развоја у служби превенције насиља у породици и насиља над женама" одржава се у сарадњи са Савезом локалних власти и регија Шведске "Салар".