Predsjednik Mreže za rodnu ravnopravnost polova Saveza opština i gradova Republike Srpske Vinka Berjan izjavila je da lokalne zajednice u Srpskoj čine mnogo kada je riječ o prevenciji nasilja u porodici i nad ženama, te da su se i žene osnažile i progovorile o nasilju.
- Trudimo se da imamo lokalne zajednice sa nultom stopom tolerancije za nasilje u porodici, nad ženama i djecom. Lokalne zajednice imaju svoje mehanizme, a to je saradnja sa svim lokalnim institucijama, kulturnim centrima, sportskim organizacijama, školama, jedinicama civilnog društva i svi zajedno se trude da lokalnu zajednicu učine bez nasilja ili omoguće smanjenje nasilja - rekla je Berjanova novinarima na Jahorini prije otvaranja konferencije o prevenciji nasilja u porodici i nad ženama.
Berjanova je navela da opštine koje su u sastavu grada Istočno Sarajevu već imaju potpisane protokole o prevenciji nasilja u porodici i nasilja nad ženama u kojima su jedinice lokalne samouprave, centri za socijalni rad, policija, škole i sudstvo.
Ona je istakla da je dug i mukotrpan rad na prevenciji nasilja i da je teško reći koji su rezultati jer nisu odmah vidljivi, naglašavajući da je u proteklom periodu mnogo toga urađeno.
Berjanova je navela da nasilja još ima, da su se žene osnažile da progovore o tome, ali da treba vidjeti šta raditi sa ženama koje su doživjele nasilje.
- Šta znači ako žena progovori o nasilju, ako nije ekonomski osnažena, šta da radi ona? Zato se trudimo da ekonomski osnažimo žene, jer to je jedna od karika koja će spriječiti nasilje u porodici. Nećemo ga iskorijeniti, ali ćemo ga svesti na neku manju mjeru - poručila je Berjan.
Predsjednik Mreže za rodnu ravnopravnost ispred Saveza opština i gradova Federacije BiH Nina Mujkanović navela je da se u prethodnoj godini u Tuzlanskom kantonu desio veliki broj femicida, te da su od prošle godine postali svjesni koliko je nasilje u porodici i nad ženama zastupljeno.
- Kada govorimo o nasilju u porodici i nasilju nad ženama, jedinice lokalne samouprave imaju potpisane strategije i sporazume o prevenciji i sprečavanju nasilja, ali je potrebno da se vlasti, međunarodna zajednica, organizacije civilnog društva uključe da bi aktivno, ali i preventivno djelovali s obzirom na to da jedinica lokalne samouprave nema nadležnost kakvu imaju centri za socijalni rad, policija, tužilaštvo - rekla je Mujkanovićeva.
Ona je dodala da je potrebno da jedinice lokalne samouprave postanu rodno osjetljive, da imaju rodnu odgovornost prema ženama u društvo i to je jedan od prvih koraka u borbi protiv nasilja u porodici i nad ženama.
Jelena Savović Todorović iz opštine Višegrad rekla je da je većina opština potpisala protokol o saradnji u slučajevima nasilja u porodici, koji podrazumijeva saradnju svih aktera na nivou jedinice lokalne samouprave.
- U opštini Višegrad urađen je plan i smjernice koje se odnose na komunikaciju sa medijama na način na koji se žrtva treba tretirati ukoliko dođe do nasilja, ali i preporuke medijima da se problem tretira kao društveni, a ne samo pojedinca - istakla je Todorovićeva.
Konferencija o prevenciji nasilja u porodici i nad ženama organizuju savezi opština i gradova Republike Srpske i Federacije BiH.
Fokus konferencije je na ulozi i upotrebi lokalnih institucionalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost kada je riječ o preventivnom djelovanju i postupanju u slučajevima nasilja u porodici.
Temu konferencije predložile su članice Mreže za ravnopravnost polova oba saveza, a jedinice lokalnih samouprava učestvovaće u panelima i diskusiji.
Konferencija "Rodno odgovorne lokalne samouprave: lokalni pristupi i strategije razvoja u službi prevencije nasilja u porodici i nasilja nad ženama" održava se u saradnji sa Savezom lokalnih vlasti i regija Švedske "Salar".