Бетовенова Миса у Ц-дуру поводом Свјетског дана музике

19.06.2023. 21:29
1
ИЗВОР: srna.rs

Музичка академија Универзитета у Источном Сарајеву вечерас је организовала концерт хора и оркестра ове високообразовне институције поводом Свјетског дана музике, 21. јуна, на којем је изведена Миса у Ц-дуру опус 86 Лудвига ван Бетовена, под диригентском палицом Жељке Милановић.

Декан Музичке академије Маја Жужа рекла је Срни рекла је да су се заједно са хором и оркестром Музичке академије, представили и солисти Албина Смајловић Томић /сопран/, Борјана Микавица /мецосопран/, Младен Продан /тенор/ и Александар Драгојевић /баритон/.

На посљедњем концерту у овогодишњој концертној сезони, у сриједу, 21. јуна, предвиђен је концерт гудачког оркестра Музичке академије, на којем ће наступити Лана Перовић клавир соло, Сенка Слипац виолина соло, Александра Толић флаута соло, Андреј Градина гитара соло, као и Вехбија Хоџић хармоника соло, Маја Жужа клавир и Марко Стојановић клавир.

Слика

Фото: srna.rs

Концерт ће бити одржан у 20.00 часова у амфитеатру "др Вељко Вулетић" у згради Електротехничког факултета /ЕТФ/.

Идеја о Свјетском дану музике настала је 1976. године у Француској. Амерички музичар ДЖоел Коен, тада запослен на једном француском радију, предложио је цјелоноћну музичку прославу првог дана љета који је најдужи дан у години.

Његову идеју пет година касније прихватио је тадашњи француски министар културе Жак Ланг, а прва прослава под називом Фестивал музике одржана је 21. јуна 1982. године у Паризу.

Од тада до данас музички сусрети и бесплатни наступи аматерских и професионалних музичара поводом Свјетског дана музике и првог дана љета почели су се организовати у више од 460 градова у 110 земаља на свим континентима.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    А зашто сатанака миса? 20.06.2023. 08:56
    Зашто није мога Србско - Руски марш од Чајковског,Рахмањинова,или неког другог руског композитора?
Повезане вијести
Ауто-отпад „Брембо“ запошљава: Оглас за посао у Источном Сарајеву Ауто-отпад „Брембо“ запошљава: Оглас за посао у Источном Сарајеву
Станић покренуо ”соколове” Станић покренуо ”соколове”
Лучић: Декларација не представља заштиту институције предсједника него искључиво Милорада Додика Лучић: Декларација не представља заштиту институције предсједника него искључиво Милорада ...
Најчитаније
  • Театар у сарајевских Срба
    7h 53m
    59
  • Посна кромпир чорба
    9h 4m
    1
  • У Власеници осам станова у пожару, на терену и деминери
    13h 10m
    1
  • Хаос на сједници градске скупштине: СНСД избацује опозицију, једног изнијели на столици (ВИДЕО)
    9h 30m
    4
  • Зграда у Власеници у пламену (ВИДЕО)
    14h 15m
    0