Јединице Народноослободилачке војске Југославије /НОВЈ/ под командом генерала Пеке Дапчевића и Црвене армије под командом генерала Владимира Ивановича Жданова, на данашњи дан 1944. године, ослободиле су Београд.
Током 12 дана тешких борби погинуло је 16.800 Нијемаца, а 8.739 их је заробљено. Међу ослободиоцима су погинула 2.944 југословенска борца и 960 црвеноармејаца.
Заплијењено је 1.500 њемачких моторних возила, 80 тенкова и 200 топова.
Ослобађањем главног града Југославије, пресјечена је комуникација Солун-Будимпешта, па је њемачка Група армија "Е" морала да се извлачи из Грчке неповољнијим правцем, што је осјетно успорило њено повлачење и повећало губитке.
Београдска операција представља једну од највећих и најзначајнијих битака на Балкану у Другом свјетском рату.
Операција је трајала од 12. до 20. октобра 1944. године и представљала дио опсежног оперативног плана Трећег украјинског фронта Црвене армије и Прве армијске групе НОВЈ, надовезујући се без застоја на операције у источној Србији и настављајући истјеривање непријатеља кроз Срем.
Здружене јединице НОВЈ и Црвене армије нанијеле су у овој операцији њемачкој Групи армија Србија тежак пораз и ослободиле Београд и велики дио Србије.
Београдском операцијом окончана је 1.287 дана дуга њемачка окупација главног града Југославије.
Београд је по ослобођењу постао војни, политички и административни центар и сједиште владе нове Демократске Федеративне Југославије.