БиХ биљежи велики раст извоза: Домаће гљиве потиснуле увозне

20.06.2020. 12:02
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Произвођачи гљива у БиХ успјели су да потисну увоз, јер извоз ове биљке увелико премашује увоз.

Тако из Спољнотрговинске коморе БиХ наводе да је БиХ током прошле године извезла гљива, што свјежих, што обрађених, у вриједности од 23 милиона КМ, док је вриједност увезених била седам милиона.

-Биљежи се раст извоза у односу на годину дана раније од 1,5 милиона КМ. Извоз у задњих пет година, односно од 2015. до 2019, порастао је за 12 милиона КМ- истичу из Спољнотрговинске коморе.

Додају да на једну КМ увоза у овом сектору БиХ извезе 2,46 КМ, те да од укупног извоза највише извозе суве гљиве, односно 50 одсто, затим свјеже 36 одсто и на крају смрзнуте 13 одсто.

-Највише гљива извозимо у земље западног Балкана, а од осталих земаља то су Чиле, Кина и Канада- наводе у Спољнотрговинској комори.

Како кажу узгајивачи гљива, извозом доминирају шумске гљиве као што су вргањи, лисичарке, смрчак, док је извоз узгојених гљива, шампињона и буковача, прилично слаб.

Мујдин Токић, предсједник Групације произвођача мицелија, компоста и узгоја гљива Тузланског кантона, рекао је за “Независне” да се занемариво мала количина увози, али се исто тако занемариво мала количина узгојених гљива и извози.

-Према статистичким подацима, извозимо доста гљива, али то су шумске гљиве као што су вргањ и лисичарка- објаснио је Токић. Додао је да узгајивачи у БиХ најчешће узгајају шампињоне и буковаче те у малој количини шитаке гљиве.

-Узгој шампињона представља око 70 одсто производње, буковача око 15 одсто и у малим количина шитаке- рекао је Токић. Према његовим ријечима, највише се шумске гљиве извозе у западноевропске земље као што су Низоземска и Њемачка.

-Извозимо и у Сјеверну Македонију, Хрватску, али и Србију. Колико извеземо – толико увеземо- истиче Токић. Додао је да БиХ на годишњем нивоу произведе око 3.000 тона гљива.

Ранко Пандуревић, власник фирме “Агарицус” из Источног Сарајева, рекао је да произведе око 70 тона шампињона и буковача. Истакао је да се производњом бави од 1983. године, а да му је највећи проблем пласман гљива и наплата.

-Не извозимо на инострано тржиште због ниских цијена које нам нуде- казао је Пандуревић и додао да производња гљива захтијева стално исте услове.

-Проблема има као и у сваком послу. Урод никад није онолики колико ми очекујемо и колико би требало да буде. За добар узгој гљива микроклима мора бити стално иста. Било љето или зима, ми морамо имати уједначену температуру и влажност ваздуха да би гљива успјела- рекао је Пандуревић и додао да већина људи зна и воли бијели шампињон.

-Стога смо морали прилагодити своју производњу потребама тржишта. Људи такође траже и нижу цијену, што им је често најбитније- каже Пандуревић.

Коментари 0
Повезане вијести
Војни авион сатима лети изнад БиХ Војни авион сатима лети изнад БиХ
Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике
Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе? Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе?
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    3h 41m
    8
  • Посне брзе шкољкице
    22h 7m
    0
  • У Сарајеву пронађена дрога милионске вриједности (ФОТО)
    23h 53m
    0
  • Хрватска усвојила закон о уклањању српских споменика
    16h 21m
    4
  • Усвојен закон којим се омогућава поврат ПДВ-а на куповину прве некретнине
    22h 51m
    0