Редовни и периодични систематски прегледи запослених у МУП-у РС нису обављани од 2007, односно пуних 13 година, потврдила је за "Независне новине" Аница Јондић, предсједница Синдиката радника унутрашњих послова Републике Српске.
Према њеним ријечима, у зависности од полицијских послова које раде, полицајци имају право на периодичне здравствене прегледе сваке године, сваке двије године, или пак сваке три године.
- Утврђени рокови периодичних здравствених прегледа зависе од сложености и захтјевности радног мјеста на којем су распоређени полицијски службеници - прецизирала је Јондићева у изјави за "Независне".
Како је додала, ако акценат ставимо на полицијске службенике опште надлежности, они имају право на периодични здравствени преглед сваке три године.
- Из овог податка видљиво је да у протеклих 13 година полицијски службеници опште надлежности право на периодични здравствени преглед нису остварили четири пута - навела је Јондићева.
Александар Милић, бањалучки психолог, сматра да је, с обзиром на то да је у питању професија током које свакодневно пролазе кроз стресне ситуације, потребно редовно контролисање општег здравственог стања полицајаца.
- Требало би да то буду годишњи прегледи. Рецимо, некад су они имали интерне прегледе унутар диспанзера МУП-а, међутим нису редовно обављани, а сад су потпуно занемарени. Синдикални радници МУП-а траже редовне систематске прегледе зато што могу на тај начин превентивно спријечити одређене посљедице по тјелесно и психичко здравље - каже Милић за "Независне".
Према његовим ријечима, полицајци током својих редовних послова имају одређене тешкоће те доживљавају пад емоционалних и виталних снага, јер је служба захтјевна и тражи активну партиципацију.
- То је професија која пролази кроз слабљење и кроз професионално сагоријавање. Систематски преглед је брига о здрављу те због тога синдикат тражи редовне прегледе. Према Правилнику, прегледи би требало да се подразумијевају. Нужно их је обављати - додаје Милић.
Из МУП-а Српске рекли су за "Независне" да се редовни љекарски прегледи организују за одређене категорије полицијских службеника, због природе посла који обављају, док се, како додају, остали запослени у МУП-у упућују на ванредне љекарске прегледе по потреби и процјени.
Иначе, на потребу систематских прегледа указао је недавно и Републички одбор синдиката радника унутрашњих послова Републике Српске, износећи захтјеве за додатна, непланирана средства у буџету МУП-а РС за 2021. годину.
Наиме, Републички одбор Синдиката радника унутрашњих послова Републике Српске, на својој недавно одржаној сједници, разматрао је Приједлог буџета Републике Српске за 2021. годину с акцентом на предложени буџет за Министарство унутрашњих послова Републике Српске.
Како су тада закључили, средства која нису планирана у буџету МУП-а РС за 2021. годину, а која је неопходно обезбиједити, односе се и на организовање редовних и периодичних систематских прегледа запослених и прегледа ради превенције и благовременог откривања болести специфичних за жене.
- МУП РС пуних 13 година (2007. године дјелимично је извршен систематски преглед запослених) не извршава законску обавезу према својим припадницима у овој области, а мишљења смо да ово питање и право наших припадника не носи у себи искључиво питање непоштовања законских одредаба, него и далеко ширу лепезу која у себи садржи питање односа према човјеку у смислу етике и одговорности у области која је сваком човјеку најбитнија - област здравља - закључују синдикалци.
Они су, подсјетимо, затражили да се полицајцима обезбиједи и новац за набавку редовне униформе, тактичких чизама итд.