Највећи број запослених у Републици Српској имаће од јануара плате веће за 16,1 КМ, док ће њихове колеге које примају плату из буџета имати повишице у просјеку око 50 марака.
Другим ријечима, радници који примају плату до 600 КМ, а таквих је око 120.000 у Републици Српској, наредне године имаће плату од 616 КМ.
Они који примају плату из буџета сваки мјесец на рачун ће да добију од послодавца у просјеку 1.250 марака.
Повећање плата од наредне године следује све запослене и то захваљујући мјерама Владе Републике Српске која се одриче 54 милиона КМ у корист запослених.
Осим тога, Влада је као послодавац одлучила да кроз измјене закона о платама свих буџетских корисника додатно повећа лична примања запослених у јавном сектору.
Само по том основу ће буџетлије имати већу плату од три до пет одсто, а у Влади Републике Српске су убијеђени да ће и послодавци у реалном сектору за исто толико, од три до пет одсто, одрећи се дијела властитих прихода и повећати плате радницима.
– Захваљујући пореском растерећењу радницима ће плате у просјеку бити веће од 14 до 22 КМ. Нама су у Влади Српске рекли да захтијевају да послодавци то исто ураде, односно да бар за исти износ повећају плате запосленима. Али, то није обавеза и не мора да значи да ће и урадити – каже за Српскаинфо генерални секретар Савеза синдиката Републике Српске Горан Станковић.
Међутим, Влада Републике Српске има такав став да и послодавци из реалног сектора треба да слиједе њен примјер.
И предсједник Уније удружења послодаваца Републике Српске Саша Тривић за Српскаинфо каже да онај ко не повећа плате радницима наредне године неће више постојати на мапи послодаваца.
– Послодавци са којима сам у контакту тврде да ће од себе дати повишице, а то су они за које знам да су и раније повећавали плате – каже Тривић.
Смањује се стопа пореза на доходак на лична примања са десет на осам одсто, повећава се неопрезиви дио плате са 700 на 1.000 КМ, али се прелази и на бруто обрачун плата.
У скупштинску процедуру су упућене и измјене закона о платама запослених у јавном сектору.
Народни посланици Републике Српске треба да се изјасне о овим приједлозима у уторак, 14. децембра.
Привреди Републике Српске остаће наредне године укупно око 80 милиона КМ, око 54 милиона марака на име пореског растерећења и око 26 милиона марака укидањем одређених парафискалних намета.
Укида се комунална такса за истицање реклама и такса за претварање пољопривредног у грађевинско земљиште.
Премијер Српске Радован Вишковић оцијенио је да Влада Републике Српске одређеним мјерама ослобађа око 80 милиона КМ за раст плата у приватном и јавном сектору.
– Тај раст биће од пет до 10 одсто – додао је Вишковић.
Он каже да је дошло до одређених поскупљења, али да Влада Српске мјерама, попут ограничења маржи, утиче да инфлација не буде већа.
– Утицали смо и тиме што смо у договору са руским партнерима одржали старе цијене енергената, попут гаса, које иначе дивљају на свјетским берзама. Утицали смо и контролом цијена електричне енергије која је мања и за физичка лица и за привреднике у односу на Федерацију БиХ – рекао је Вишковић.
Званично, цијене у октобру веће су за четири одсто него у октобру прошле године.
Он је убијеђен да ће просјечна плата у Републици Српској на крају наредне године износити више од 1.100 марака, а сада је 1.027 КМ.
Влада Републике Српске упутила је у скупштинску процедуру неколико закона по хитном поступку у циљу повећања плата запослених. Смањује се збирна стопа доприноса са 32 на 31,8 одсто.
Минималац иде на 600 КМ:
Истовремено су у току преговори око утврђивања најниже плате у Републици Српској за наредну годину која сада износи 540 КМ.
Ако социјални партнери не постигну договор, коначну одлуку донијеће Влада Републике Српске.
Савез синдиката РС сматра да тај износ треба да буде раван трошку четворочлане породице за храну у једном мјесецу, а то је 750 КМ.
– Знамо да је то немогуће у овом тренутку, а од премијера имамо чврсто увјерење да ће то бити минимум од 600 КМ – каже Станковић.
С друге стране, послодавци сматрају да је реално да минималац буде 585 КМ.