Међу бројним љековитим биљкама, народна медицина посебно истиче дјелотворност свјеже кукурузне свиле, која садржи масно и етерично уље, смолу, гуму, алкалоид који има особину да стеже крвне судове.
Има и хлорофил, фосфорну киселину и доста калијума и мангана.
Спремљена у облику чаја, представља један од најјачих природних диуретика.
Чај се спрема тако што се кашичица свиле прелије врелом водом, остави пет минута да одстоји, проциједи и пије.
Испијањем овог чаја, у току 24 сата, за неколико пута се може повећати количина излучене мокраће и то без штетних посљедица. Ово је нарочито битно код болести гдје сакупљање воде има неповољно дејство на организам.
На овај начин се организам ослобађа вишка фосфора и бјеланчевина, што знатно умањује реуматичне тегобе, тегобе код гихта које су праћене боловима у зглобовима, а у доброј мјери смањује и отоке ногу.
Чај од кукурузне свиле смањује и све грчеве бубрега. Уколико се користи дуже вријеме раствара камен и избацује пијесак из бубрега.
Помаже и код обољења мокраћних путева, упале мокраћног мјехура, елиминише умањено лучење мокраће и помаже код ноћног мокрења.
Редовно узимање овог чаја поспјешује циркулацију, штити крв и олакшава рад јетре, преноси Љепота&Здравље.
Због израженог диуретског дејства, чај од кукурузне свиле помаже и у скидању килограма. Наравно, уз одговарајућу дијету и вјежбе.
Чај се спрема тако што се једна кашичица добро осушене кукурузне свиле прелије се шољом вреле, али не и кључале воде, остави неколико минута и проциједи. А онда се на свака два до три сата узима по супена кашика топлог и незаслађеног чаја. Укус може да се поправи једино лимуном.