Текстил, цигарете, алкохол, кафа, намјештај, суђе, злато, сребро, оружје и храна за животиње само су неке врсте робе које је током протекле године привремено одузела Управа за индиректно опорезивање БиХ, а укупна вриједност већа је од 17,2 милиона марака.
Од поменуте цифре и робе, како истичу из УИО БиХ, извршено је уништење одузете робе у износу од 578.448,19 КМ, док је путем аукција и директних продаја продато робе у износу од 344.254,17 КМ.
Тако је лани привремено одузет текстил вриједан скоро 2,5 милиона марака, као и обућа вриједна 660.085 КМ. Такође, одузети су и дуван, цигарете, дуванске прерађевине и арома за наргилу вриједни 1,1 милион марака, као и дуван у листу припремљен за резање вриједан 1,2 милиона марака.
- Такође, међу привремено одузетом робом је и алкохол вриједан 10.196 КМ, кафа вриједности 5.109 КМ, али и мобители и таблети укупне вриједности 50.370 КМ. Привремено су одузети и ауто-дијелови вриједни 964.870 КМ, сат, дијелови и опрема за сат вриједности 728.275 КМ, злато и накит који асоцира на злато, колекционарски новчићи вриједни 633.994 КМ, али и сунчане наочаре вриједне 563.622 КМ - истичу они.
Између осталог, на листи одузете робе су и медицинска опрема, лијекови суплементи и прекурсори вриједности 547.116 КМ, козметички, хигијенски производи и парфеми у вриједности од 334.668 КМ, али и каишеви, торбе, новчаници, руксаци и кишобрани вриједни 226.587 КМ, пишу Независне.
- Привремено је одузет и намјештај вриједан 37.969 КМ, посуђе у вриједности од 82.939 КМ и мотоцикли, бицикли, возила за голф терене и дијелови вриједни 193.115 КМ", наводе из УИО БиХ за "Независне новине" и додају да су се на листи нашли и прехрамбени производи, ски-опрема, играчке, оружје, бижутерија и друго.
Они објашњавају да сва одузета роба има статус привремено одузете робе, а коначну одлуку о томе шта ће се десити са одузетом робом доноси надлежни суд у сваком појединачном случају.
- Наиме, када се одређена роба одузме због покушаја незаконитог увоза у БиХ покреће се прекршајни поступак, или кривични поступак ако се ради о већем износу утајених дажбина, тачније ако постоји сумња да је утајено више од 10.000 КМ индиректних пореза. У сваком појединачном случају УИО чека коначну одлуку надлежног правосудног органа у којој се детаљно дају и упуте УИО о поступању са одузетом робом - кажу они.
Према њиховим ријечима, нека врста робе се уништава, и то најчешће цигарете и дуван, док за ону врсту робе за коју постоје услови да се прода УИО организује аукције, лицитације и директне продаје.
- Новац добијен од продаје ове робе уплаћује се на јединствени рачун УИО и иде у расподјелу корисницима, државне институције, ентитети и Брчко дистрикт, са свим осталим приходима од индиректних пореза - кажу они.
Иначе, роба коју УИО одузима представља робу која је прокријумчарена у царинско подручје БиХ, дакле ријеч је о роби страног поријекла за коју нису плаћене увозне дажбине, а то су царина и ПДВ, те акциза ако се ради о акцизним производима.
У зависности од врсте и количине робе која се покушава прокријумчарити у царинско подручје БиХ или која се продаје без документације о поријеклу зависи и врста казне.
- За неку мању вриједност одузете робе подносе се захтјеви за покретање прекршајних поступака. Све прекршаје, па тако и царинске, рјешавају надлежни судови и они одређују и казне по сваком појединачном прекршају. У случају да је вриједност одузете робе већа, подносе се извјештаји надлежним тужилаштвима о постојању основа сумње да је почињено кривично дјело из области индиректних пореза - објашњавају из УИО БиХ.