Цијене нафте су наставиле данас пад започет на претходној трговинској сесији, пошто су страх од рецесије и појава нових случајева заразе Ковидом-19 у Кини поново довели у питање глобалну потражњу за горивом.
На тржишту доминира страх од глобалног економског успоравања, који је потиснуо забринутости везане за смањења тржишне понуде "црног злата" у будућности, након најаве групе ОПЕК+ да ће почев од новембра срезати пумпање за 2,0 милиона барела дневно.
Европска нафта Брент пала је за 1,7 посто на 94,55 долара за барел на трговању до 18:20 часова по нашем времену, показују подаци са портала oilprice.com.
Америчка WTI нафта се тргује по цијени од 89,43 долара за барел, у паду за 1,9 процената у односу на затварање у понедјељак.
Истакнуте личности са Вол Стрита, међу којима је и главни извршни директор банке "ЈПМорган Чејс", Џејми Дајмон, предвиђају да ће америчка и глобална економија вјероватно потонути у рецесију следеће године, а и Међународни монетарни фонд и Свјетска банка такође упозоравају на растуће ризике од успоравања свјетске привреде.
Дајмон је у разговору за ЦНБЦ оцијенио да ће америчка економија вјероватно упасти у рецесију за шест до девет мјесеци. Он је навео да економија САД тренутно „још увијек добро стоји" и да ће потрошачи вјероватно бити у бољој форми у поређењу са глобалном финансијском кризом 2008.
Према његовим ријечима, не може се разговарати о економији, а да се не говори о стварима у будућности, при чему је као индикаторе који "звоне на узбуну" набројао утицај инфлације која се отргла, веће подизање каматних стопа него што се очекивало, непознате ефекте квантитативног пооштравања и руски рат у Украјини.
Дајмон је рекао да су „то су веома, веома озбиљне ствари", које ће вјероватно гурнути САД „у неку врсту рецесије за шест до девет мјесеци од сада".