Пољопривредни произвођачи у Републици Српској нашли су се у још једном великом проблему јер су цијене вјештачког ђубрива ове године 20 до 30 одсто више него лани, те како истичу упитно је колико ће засијати пољопривредних површина.
Стојан Маринковић, предсједник Савеза пољопривредних произвођача РС, потврдио је да је цијена ђубрива ове године виша него годину дана раније.
- Како се то већ годинама уназад дешава, кад год су ратарски усјеви на некој рентабилној цијени, одмах се то идуће сезоне поравна кроз хемију, ђубрива, а ове године и сјемена су поскупјела, прије свега кукуруза и соје, тако да на крају кад се све сабере сељаку не остане ништа. Само привидно изгледа да је то била добра година - казао је Маринковић.
Он додаје да, по овоме, све што “добију на мосту – дају на ћуприји”.
- Тренутно тона ђубрива кошта 750 КМ, прошле је године било око 600 КМ, мада различити су дистрибутери па је самим тим и различита цијена - казао је Маринковић за “Независне”.
Према његовим ријечима, пољопривреднике ове године очекује знатно скупља прољећна сјетва него ранијих година.
- Високе су цијене инпута. Ми смо скептични и могу да кажем да страхујемо да ће 2021. година бити много неповољнија по аграрни сектор - казао је Маринковић.
Он напомиње и да Савјет министара БиХ у понедјељак није подржао у цијелости одлуку о неопходности увођења заштитних мјера, што додатно показује да смо земља апсурда.
- Наши политичари који представљају свој народ не гледају ситуацију у потпуности и нису спремни да помогну властитом народу - сматра Маринковић.
Додао је да ће више цијене сјемена, али и ђубрива, ове године утицати на то да пољопривредници траже алтернативу, како по питању култура, тако и по питању сјетвених површина.
- Сигурно је да ће пољопривредници тражити начин како проћи јефтиније и јасно је да ћемо имати стратегију свако на свом домаћинству - казао је Маринковић и додао да је све то лош сигнал за даљи опстанак села и бављење пољопривредном производњом.
Саво Бакајлић, предсједник Регионалног удружења пољопривредника Семберије и Мајевице, истиче да се на прагу прољећне сјетве пољопривредни произвођачи налазе у тешкој ситуацији.
- У великом смо проблему зато што цијена репроматеријала расте и не знамо када ће се зауставити - истиче Бакајлић.
Додаје да ће многи пољопривредници размислити да ли да сију и како…
- А посебно у оваквој ситуацији, гдје држава има маћехински однос према нама - казао је Бакајлић.
Да су више цијене ђубрива још један удар на пољопривреднике сматра и Бранко Мастало, предсједник Удружења повртара РС, који каже да ће се пољопривредници сигурно теже одлучивати да засију веће површине.
Из једне пољопривредне апотеке из Бањалуке истичу да је цијена ђубрива скочила 20 до 30 одсто више него годину дана раније, али, како кажу, може се очекивати да ће цијене и даље расти.